صفحه اصلیارتباط با مادرباره ما
  • کتاب دختر پیامبر
مروری بر احوالات صدیقه طاهره سلام الله علیها میباشد  که به موضوعاتی چون سقیفه:بازگشت به جاهلیت،پیدایش سقیفه،مولود سقیفه،خایفه در سقیفه ،وصی حقیقی پیامبر(ص)،انصار:یاران دین و پیامبر(ص)،رسالت فاطمی(س)،اموال بیت نبوت (ص)،داستان فدک و شهادت و خاک سپاری دختر پیامبر(ص) پرداخته است . این کتاب با مقدمه استاد جاودان نوشته شده است.

اطلاعات کتاب

نام کتاب :

دختر پیامبر

وقایع زندگی حضرت زهرا (س) بعد از رحلت پیامبر(ص) (برگرفته از سخنان علامه عسگری)

نويسنده ، مولف :

استاد محمد علی جاودان

گرداوري ، مترجم :

موسسه ایمان ماندگار

نشر ، ناشر ، انتشارات :

مطیع

تعداد صفحه / قطع و نوع جلد :

143 صفحه / رقعی شومیز

نوبت چاپ و سال چاپ :

یازدهم 1397

قيمت پشت جلد کتاب ( تومان ) :

10500

موضوع :

داستان قصب فدک, سقیفه,شهادت دختر پیامبر

شابک :

9786007107270

تگ ها :

خرید اینترنتی کتاب مذهبی دختر پیامبر استاد محمد علی جاودان, موسسه ایمان ماندگار, برگرفته از سخنان علامه عسگری, دانلود pdf کتاب دختر پیامبر


درباره کتاب

کتاب دختر پیامبر

(( اقدامات خاندان نبوت برای مقابله با جاهلیت احیا شده بعد از پیامبر(برگرفته از سخنان علامه عسگری))

برای حکایت آنچه بعد از پیامبر رخ داده‌است، مشکل بزرگی بر سر راه مورخ وجود دارد و آن، سانسور شدید تاریخ توسط کسانی است که حکومت را بعد از پیامبر بدست گرفتند. حکومت بعد از پیامبر باید مشروع بماند و در تاریخ هم مورد هجمه واقع نشود تا دیگرانی هم که بعدها به حکومت رسیدند و خواهند رسید، مشکلی برای اقناع افکار عمومی نداشته باشند

شهادت پیامبر صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم یکی از بزرگ‌ترین وقایع در تمام دوران حیات اسلام بود و به‌سرعت، حوادث بزرگ دیگری را به‌دنبال داشت. قرآن، دوران بعد از پیامبر را در معرض یک خطر بزرگ می‌داند و چنین می‌گوید: 

آیا اگر پیامبر بمیرد یا کشته شود، شما به گذشته‌ی‌تان رجوع می‌کنید؟ (آل عمران، ۱۴۴)

شرح آیه این است که بعد از پیامبر، ممکن است جریاناتی در عالم اسلام اتّفاق بیفتد که مسلمانان بار دیگر به گذشته خویش، یعنی همان عصر جاهلیت بازگردند و دوباره، اصول حاکم بر آن عصر را پذیرا شوند. 

کتاب «دختر پیامبر»، تالیف آیت‌الله محمدعلی جاودان (از شاگردان برجسته مرحوم علامه عسکری، استاد بنام تاریخ اسلام) از سری کتاب‌های موسسه ایمان ماندگار است که توسط انتشارات مطیع به چاپ رسیده‌است. این کتاب، عهده‌دار تبیین مراحل مختلف مقابله خاندان پیامبر با جاهلیت زنده‌شده بعد از شهادت پیامبر است و سپس به‌تفصیل از خاک‌سپاری و مدفن دختر پیامبر سخن خواهد گفت.

برای حکایت آنچه بعد از پیامبر رخ داده‌است، مشکل بزرگی بر سر راه مورخ وجود دارد و آن، سانسور شدید تاریخ توسط کسانی است که حکومت را بعد از پیامبر بدست گرفتند. حکومت بعد از پیامبر باید مشروع بماند و در تاریخ هم مورد هجمه واقع نشود تا دیگرانی هم که بعدها به حکومت رسیدند و خواهند رسید، مشکلی برای اقناع افکار عمومی نداشته باشند.

استاد جاودان در همین زمینه می‌نویسد: « اگر به تاریخ آن دوران از منظر موّرخان رسمی نگاه کنیم، دورانی نسبتاً آرام گزارش شده است و موّرخان و محدّثان توانسته‌اند با پنهان‌کاری، درگیری‎های جدّی و بحران‌های عمیق آن عصر را مخفی بدارند و این، روی دیگر تاریخ است! امّا با جست‌وجو، نشانه‌ها و علاماتی در گوشه و کنار اسناد و مدارک خواهیم یافت که با تنظیم و ترکیب آن‌ها می‌توانیم از عمق این بحران و شدت درگیری که در یک طرف، دولت حاکم با تمام قدرت و در طرف دیگر خاندان نبوّت بود، بیشتر بدانیم.»

یکی از مهمترین نشانه‌ها که هر کسی را در مورد حقانیت و مشروعیت رخدادهای سیاسی- اجتماعی بعد از شهادت پیامبر، با تردید مواجه می‌کند، آیات قرآن است و مولف کتاب هم، در ابتدای نوشتار خود به تحلیل آیه ۱۴۴ سوره آل عمران می‌پردازد و می‌نویسد: « قرآن در مورد حوادث بعد از پیامبر، لفظ «انقلاب» یعنی رجوع به گذشته را به کار برده است. در حقیقت با وفات پیامبر یک انقلاب پدید آمده بود؛ به این معنا که بیست و چند سال قبل، زندگی مردم جزیره‌العرب در جاهلیتی نزدیک به یک وحشی‌گری غرق بودند. آن‌ها با ظهور اسلام از جاهلیت رسته و مسلمان شده بودند. امّا حادثه رحلت پیامبر، آنان را دوباره به دوران قبل از اسلام بازگرداند و جاهلیت عربی حیات دوباره یافت.»

تَعَرّب و ارتداد عمومی خطری است که قرآن همه را متوجه آن کرده‌است و بخش نخست کتاب در پی اثبات آن است که این جاهلیت و ارتداد، متاسفانه محقق شد و ابعاد مختلف ارتداد عمومی مسلمین در آغازین روزهای بعد از پیامبر را از دل منابع تاریخی روایت می‌کند. مولف می‌نویسد: «اوّلین حادثه، ماجرای سقیفه بود. در این حادثه، اصلی‌ترین اصول جاهلیت در عرب یعنی «تعصّب قبیلگی» حیات دوباره یافت ... خاندان پیامبر عهده‌دار مقابله با این جاهلیت دوباره بودند و این وظیفه را به بهترین صورت انجام دادند. آنچه را که صدیقه طاهره سلام‌الله‌علیها دختر بزرگوار پیامبر در این دوران کوتاه انجام داد و در انتها وصیتی که برای تشییع و تدفین مخفی خویش کرد، کاملاً در این راستا بود و هدفی به غیر از محکوم کردن وضع موجود نداشت.»

کتاب «دختر پیامبر» عهده‌دار شرح اقدامات مقابله خاندان پیامبر، خصوصاً دختر بزرگوار ایشان، با این جریان نوظهور است. کتاب، دارای دو بخش اصلی است: بخش اول، شرح جریان سقیفه، تبیین و تحلیل آن و نیز آثار و نتایج به بار آمده از حکومت زاییده‌شده سقیفه و بخش دوم، موضوع مبارزه، بیماری، وفات و خاک‌سپاری دختر پیامبر است.

خلاصه بخش اول که در آن بیشتر از اسناد و مدارک مشهور و مقبول بین مسلمین، نظیر تاریخ طبری، طبقات ابن سعد، صحیح بخاری و صحیح مسلم، استفاده شده، این است که: «کسانی با تکیه بر قریشی بودن، توانستند قدرت و حکومت بعد از پیامبر را به چنگ بیاورند. آنها در راه استقرار حکومت خویش دو مانع برسرِ راه داشتند: اوّل، مخالفتِ رئیس قبیلهی خزرج بود که سرانجام بهخاطر عدم همراهی کشته شد. دوم، که مهمتر بود، خاندان پیامبر بودند که تمام نیروی حکومت برای همراه کردن این خاندان با دولت جدید بهکار گرفته شد و به هر شکل ممکن، حتّی با زور و عُنف، راس خاندان نبوی یعنی امام امیرالمومنین را بهنزد خلیفه بردند تا از او بیعت بگیرند. این کوششها ناکام ماند و امام که نباید بیعت میکرد، بیعتنکرده به خانه بازگشت.» البته موفقیت امام در عدم بیعت با خلیفه، مرهون جان‌فشانی حضرت زهرا بود که شرح آن هم در بخش نخست و هم به طور مفصل‌تر در بخش دوم آمده‌است. 

اما بخش دوم که حجم بیشتری از کتاب را در بر دارد، به شرح رنج‌ها و مبارزات حضرت صدیقه طاهره اختصاص دارد. غصب اموال حضرت صدیقه توسط دولت وقت و سخنان ایشان در این رابطه، گریه‌های شبانه‌روزی دختر پیامبر که مدینه را تحت تاثیر قرار داد، سخنان ایشان در هنگام عیادت زنان مدینه و عدم پذیرش ملاقات با حاکمان وقت و بیانات شدیداللحن ایشان به آنان و در آخر، وصیت دختر پیامبر برای تشییع و تدفین شبانه و مخفیانه، اجزای تشکیل‌دهنده این بخش است. مولف، علاوه بر تحلیل چرایی این وصیت مهم و نیز بیان تلاش‌های صورت‌گرفته برای مقابله با چالش‌های اجرای این وصیت، سعی دارد که از میان احتمالات تاریخی موجود، بدست آورد که مکان دفن حضرت زهرا، همان خانه خودشان بوده که حالا جزوی از مسجد النبی شده‌است. برای تحقیق پیرامون مدفن آن بانو، آیت‌الله جاودان مجبور شده‌است که مسائلی قدیمی‌تر چون ورود پیامبر به مدینه، چگونگی ساختمان مسجد مدینه، موقعیت خانه پیامبر و خانه دختر بزرگوار ایشان در کنار مسجد را بررسی کند.

در بخش دوم، هم از مراجع اهل سنت استفاده‌ شده‌است و هم از مراجع شیعه و گاهی هم روایات هر دو مکتب با هم مقایسه و تطبیق شده‌است.

درباره موسسه ایمان ماندگار : 

مؤسسه ایمان ماندگار در سال۱۳۹۰ با هدف مطالعه و پژوهش در عرصه های مختلف علوم اسلامی و ارائه و نشر دست آوردهای پژوهشی خود ، کارخویش را آغاز کرد.

اولین رویکرد مؤسسه معرفی و نشر آثار علمای اخلاق از جمله آیت‌الله حق‌شناس(ره)، آیت‌الله برهان(ره)، آیت‌الله مجتهدی(ره)، علامه عسکری(ره)، آقا شیخ مرتضی زاهد، آقا شیخ محمد حسین زاهد؛ آقا شیخ محمود غفاری و استاد محمد علی جاودان در حوزه ی نشرمکتوب و دیجیتال بوده است.

باتوجه به این رویکرد مقدماتی، مؤسسه ایمان ماندگار فعالیت های خود را در جهت احیاء و نشرآثاری ازجمله بیانات حضرت آیت‌الله حق شناس(ره) در قالب کتاب مواعظ و نشرآثار آیت‌الله جاودان در دو بخش آثار مکتوب و چندرسانه ای (صوتی و تصویری) آغازنمود و درحال حاضر نیز بر این مهم اهتمام می ورزد.

در بخش احیاء آثار نیز ، بازخوانی و تحقیق آثار مخطوط آیت الله حاج شیخ علی اکبر برهان، مرحوم شیخ مرتضی زاهد و بزرگان دیگر در دست پژوهش می باشد.

پژوهش و تدوین سیره ی عملی ،علمی و سبک تربیتی عالمانی ربانی نظیرآیت‌الله حق‌شناس(ره)، آیت‌الله برهان(ره)، آیت‌الله مجتهدی(ره)، علامه عسکری(ره)، آقا شیخ مرتضی زاهد، آقا شیخ محمد حسین زاهد، آقا شیخ محمود غفاری و شهید اندرزگو و…نیز ازجمله فعالیتهای مؤسسه ایمان ماندگار در حال حاضراست که با عنایت حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف وارواح پاک این عالمان ربانی به زودی به مرحله‌ی نشر خواهد رسید.

این مؤسسه فعالیت های خود رادر دو واحدتهران وقم آغاز کرد که واحد تهران متشکل از معاونت های مالی، پژوهش ،ارتباطات ورسانه ودرواحد قم معاونت آموزش وتبلیغ تشکیل شد.

مولف : استاد محمد علی جاودان

گردآورنده : موسسه ایمان ماندگار

ناشر : انتشارات مطیع

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب
کد امنیتی

کتاب دختر پیامبر

  • دانلود فایل pdf:
  • 10,500 تومان


کتب مرتبط

کتاب صحیفه فاطمیه احادیث و کرامات حضرت فاطمه زهرا

کتاب صحیفه فاطمیه احادیث و کرامات حضرت فاطمه زهرا

هرگاه صحبت از دعا به میان می‌آید بیشتر به موضوع اظهار حاجت یا حوائجی خاص به درگاه خداوند به منظور بر..

22,000 تومان

کتاب رخساره خورشید ترجمه و شرح خطبه حضرت زهرا (س)

کتاب رخساره خورشید ترجمه و شرح خطبه حضرت زهرا (س)

آنگاه روی سخن خود را متوجه انصار کرده، فرمود: ای مردان با نفوذ و ای بازوان ملت و ای پشتیبانان ا..

15,000 تومان

کتاب ملکه اسلام شرح خطبه فدکیه و خطبه حضرت زهرا (س) در جمع زنان مدینه

کتاب ملکه اسلام شرح خطبه فدکیه و خطبه حضرت زهرا (س) در جمع زنان مدینه

 شرح خطبه فدکیه و خطبه حضرت زهرا (س) در جمع زنان مدینه ..

35,000 تومان

کتاب ترجمه بیت الأحزان

کتاب ترجمه بیت الأحزان

کتاب بیت الاحزان از مجموعه آثار ناب خاتم المحدثین مرحوم شیخ عباس قمی (ره) می باشد که توسط انتشارات ط..

50,000 تومان

کتاب فاطمه زهرا (س) این گونه بود

کتاب فاطمه زهرا (س) این گونه بود

, "معرفی شرح حال، سرگذشت و مقام و منزلت حضرت زهرا (س) موضوع این پژوهش است. نویسنده در آغاز به معرفی ..

40,000 تومان

کتاب تنها یادگار فاطمه سلام الله علیها از تولد تا شهادت

کتاب تنها یادگار فاطمه سلام الله علیها از تولد تا شهادت

کتاب تنها یادگار(فاطمه سلام الله علیها از تولد تا شهادت ) از آثار حجت الاسلام  علی نظری منفرد م..

60,000 تومان

کتاب غم خانه فاطمه الزهراء

کتاب غم خانه فاطمه الزهراء

جهت دیدن اطلاعات بیشتر درباره کتاب غم خانه فاطمه الزهراء بر روی لینک فوق کلیک نمایید ..

15,000 تومان

کتاب از خانه فاطمه (س)(موجودی آن به پایان رسیده)

کتاب از خانه فاطمه (س)(موجودی آن به پایان رسیده)

خانه فاطمه کجاست مکه ؟ مدینه؟ کربلا ؟ .........این خانه کوچک و گلی که بزرگتر از همگی تاریخ جهان است ..

5,000 تومان

کتاب فاطمه شهیده قبل از ولادت تا بعد از شهادت

کتاب فاطمه شهیده قبل از ولادت تا بعد از شهادت

جهت دیدن اطلاعات بیشتر درباره کتاب فاطمه شهیده قبل از ولادت تا بعد از شهادت بر روی لینک فوق کلیک نما..

12,500 تومان

کتاب القطره (قطره ای از دریای فضائل اهل بیت علیهم السلام)

کتاب القطره (قطره ای از دریای فضائل اهل بیت علیهم السلام)

 (قطره ای از دریای فضائل اهل بیت علیهم السلام به همراه مقدمه و اشراف سید مرتضی مجتهدی سیستانی) ..

200,000 تومان

کتاب فاطمه زهرا (س) از ولادت تا شهادت

کتاب فاطمه زهرا (س) از ولادت تا شهادت

 آنچه در پیش رو دارید ترجمه ی کتاب ارزشمند: «فاطمة الزهرا من المهد الی اللحد» می باشد.این کتاب ..

35,000 تومان

کتاب فاطمه نگین عرش

کتاب فاطمه نگین عرش

جامع ترین فرهنگ سیره شناسی حضرت زهرا (ع) در کتب شیعه, 1001 نکته در چهل فصل  ..

35,000 تومان

کتاب سیره و سخن فاطمه

کتاب سیره و سخن فاطمه

 آیت‌الله کریمی جهرمی همچنین در کتاب «سیره و سخن فاطمه»، کوشیده تا گوشه‌­ای از رفتارها و گفتاره..

8,000 تومان

کتاب در ستایش فاطمه

کتاب در ستایش فاطمه

((ستایش حضرت زهرا (س) از قول خداوند متعال، پیامبر اکرم(ص) ،حضرت علی(ع)و سایر ائمه معصوم تا حضرت ولیع..

11,000 تومان

کتاب 18ساله, 18 روایت از عرفات فاطمه (س) تا مطاف فاطمیه(س)

کتاب 18ساله, 18 روایت از عرفات فاطمه (س) تا مطاف فاطمیه(س)

کتاب «هجده ساله» نوشته «حمید سبحانی صدر» است که در ابتدای هر فصل، با ادبیاتی روان، به بیان نکاتی پیر..

7,500 تومان

کتاب مواعظ سلسله مباحث اخلاقی مرحوم آیت الله حق شناس دوره 4 جلدی

کتاب مواعظ سلسله مباحث اخلاقی مرحوم آیت الله حق شناس دوره 4 جلدی

کتاب پیش رو سلسله مباحث اخلاقی مرحوم آیت الله میرزا عبدالکریم حق شناس اس که ایشان در جلسات درس و سخن..

133,000 تومان

 کتاب عاشورا چگونه و چرا ؟

کتاب عاشورا چگونه و چرا ؟

در ماجرای قیام امام حسین (علیه السلام) چند نکته اصلی و اساسی هست که در این بحث به طرح و تحلیل آن ها ..

9,900 تومان

کتاب خصائص ام المومنین خدیجه الکبری حامیة الرسول شامل 160 ویژگی از خصوصیات ام المومنین حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها

کتاب خصائص ام المومنین خدیجه الکبری حامیة الرسول شامل 160 ویژگی از خصوصیات ام المومنین حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها

از ویژگیهای مهم این کتاب، پرداختن به برخی جعلیات تاریخی درباره خدیجه کبری (س) و ذکر بی محتوایی و عدم..

75,000 تومان

کتاب حامیه الرسول پیرامون فضایل و مناقب ام المومنین حضرت خدیجه کبری(س)

کتاب حامیه الرسول پیرامون فضایل و مناقب ام المومنین حضرت خدیجه کبری(س)

کتاب «حامیة الرسول صلی الله علیه و آله و سلم؛ فضایل و مناقب ام المؤمنین حضرت خدیجه کبری سلام الله عل..

30,000 تومان

کتاب جلوه های عرفانی در صلوات فاطمی

کتاب جلوه های عرفانی در صلوات فاطمی

کتاب جلوه های عرفانی در صلوات فاطمی که توصیف کلی صلوات و شرح و تفسیر صلوات فاطمی است و تسط استاد محم..

45,000 تومان

کتاب سلسله مباحث اخلاقی و حوزوی جلد 1 آداب الطلاب

کتاب سلسله مباحث اخلاقی و حوزوی جلد 1 آداب الطلاب

کتاب حاضر کتابی است که در زمینه تعلیم و تربیت طلاب علوم دینیه با بیش از نیم قرن تجربه علمی و عملی عا..

40,000 تومان

کتاب بصیرت حضرت فاطمه

کتاب بصیرت حضرت فاطمه

خطبة حضرت فاطمه‌زهرا(س) در مسجد مدينه پس از حاكميت ابابكر و زير پاگذاردن پيام غدير، يك دائرة‌المعارف..

35,000 تومان

کتاب مسئله حجاب

کتاب مسئله حجاب

مسائل مربوط به زن، وسیله‏ای در دست برخی افراد ناپاک قرار گرفته است که بر ضد دین مقدس اسلام تبلیغات م..

25,000 تومان

کتاب ره نمای طریق

کتاب ره نمای طریق

کتاب ره نمای طریق حاصل پاسخ های حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی جاودان به ۵۸۰ سوالی است که مردم خاصه ..

29,500 تومان

کتاب جنة الماوی فی احوال فاطمه الزهرا (س)

کتاب جنة الماوی فی احوال فاطمه الزهرا (س)

مجموعه کتاب 8 جلدی ریاض الاحزان جلد ه..

50,000 تومان

کتاب فدک در تاریخ

کتاب فدک در تاریخ

در کتاب پیش رو شهید صدر کوشیده تا در مورد احوالات حضرت زهرا بعد از رحلت جانگداز پیامبر ومطالبی را عن..

20,000 تومان

کتاب زاهد العلماء زندگی نامه ی آیة الله حاج شیخ مرتضی زاهد ( رحمة الله )

کتاب زاهد العلماء زندگی نامه ی آیة الله حاج شیخ مرتضی زاهد ( رحمة الله )

مروری بر زندگانی و شخصیت علمی و معنوی آیةالله مرتضی زاهد از عالمان شیعی معاصر است. ..

5,000 تومان

برچسب ها: کتاب دختر پیامبر, استاد جاودان(برگرفته از سخنان علامه عسگری) موسسه ایمان ماندگار, خرید اینترنتی کتاب مذهبی دختر پیامبر استاد محمد علی جاودان, موسسه ایمان ماندگار, برگرفته از سخنان علامه عسگری