صفحه اصلیارتباط با مادرباره ما
  • کتاب راز نگین سرخ برگرفته از خاطرات سرلشکر شهید حاج حسین همدانی
کتاب راز نگین سرخ زندگی نامه داستانی سردار شهید مهندس محمود شهبازی فرمانده سپاه همدان و جانشین لشکر 27محمد رسول الله (ص) است که توسط حمید حسام نوشته شده است.

اطلاعات کتاب

نام کتاب :

راز نگین سرخ

  برگرفته از خاطرات سرلشکر شهید حاج حسین همدانی

نويسنده ، مولف :

حمید حسام

گرداوري ، مترجم :

حمید حسام

نشر ، ناشر ، انتشارات :

27 بعثت

تعداد صفحه / قطع و نوع جلد :

304 صفحه / رقعی شومیز

نوبت چاپ و سال چاپ :

چهاردهم 1395

قيمت پشت جلد کتاب ( تومان ) :

12000

موضوع :

خاطرات شهدا

شابک :

9786007472293

تگ ها :

خرید اینترنتی کتاب  راز نگین سرخ, برگرفته از خاطرات سرلشکر شهید حاج حسین همدانی, حمید حسام, 27 بعثت


درباره کتاب

کتاب راز نگین سرخ برگرفته از خاطرات سرلشکر شهید حاج حسین همدانی

کتاب «راز نگین سرخ» زندگی نامه داستانی سردار شهید مهندس محمود شهبازی فرمانده سپاه همدان و جانشین لشکر 27محمد رسول الله (ص) است که توسط حمید حسام نوشته شده است. کتاب حاوی خاطرات شهید از زبان خانواده و همرزمانش است. تمام شخصیت های این داستان ساخته ذهن نویسنده است. حوادث این داستان گوشه ای از فراز و نشیب های دفاع مقدس از آغازین روز جنگ تا هنگام آزادی خرمشهر است.

بر روی جلد کتاب، تصویری از محمد شهبازی فرمانده سپاه همدان در نبرد «الی بیت المقدس» و آزادسازی خرمشهر در سال 61 طراحی شده است. زندگی نامه داستانی «راز نگین سرخ» در شصت وچهار فصل با موضوع داستان های جنگ ایران و عراق به چاپ رسیده است.

کتاب راز نگین سرخ نوشته‌ی حمید حسام، زندگی‌نامه سردار شهید محمود شهبازی، فرمانده سپاه همدان و جانشین لشکر 27 محمد رسول الله (ص) را روایت می‌کند.

در کتاب راز نگین سرخ، خاطرات شهید محمود شهبازی از زبان خانواده و همرزمانش بیان شده است. حوادث این داستان گوشه‌ای از فراز و نشیب‌های دفاع مقدس می‌باشد که از اولین روز جنگ تا هنگام آزادی خرمشهر را به تصویر می‌کشد.

محمود شهبازی در سال 1337 در اصفهان متولد شد. و در سال 1356 جهت ادامه تحصیل در رشته مهندسی صنایع به تهران رفت. او در دوران مبارزات انقلاب نقش مهمی داشت، در جریان بازگشت امام خمینی (ره) به عضویت کمیته حفاظت درآمد، پس از آن به عضویت سپاه درآمد و ضمن تحصیل در دانشگاه، در دفتر هماهنگی ستاد کل سپاه فعالیت کرد.

در دی ماه 1360 به همراه چند تن از پاسداران سپاه همدان راهی جبهه‌های جنوب شد و از آغاز تشکیل تیپ 27 محمد رسول الله (ص) در سمت قائم مقام فرماندهی تیپ خدمت کرد. شهبازی در سمت قائم مقام فرماندهی لشکر 27 محمد رسول الله در عملیات فتح‌المبین شرکت کرد. وی سال 1361 در جریان عملیات آزادسازی خرمشهر به شهادت رسید.

در کتاب می‌خوانیم:

کف پاهایش از خون دَلَمه بسته بود. جای تاول‌ها می‌سوخت، انگار پا برهنه روی خرده شیشه می‌دوید. قلبش می‌خواست از سینه‌اش بزند بیرون، اما وقتی می‌دید که بقیه هم به شوق رسیدن به کارون می‌دوند، او هم می‌دوید. فقط نمی‌خواست باور کند که صبح شده. خورشید داشت از روی کارون بلند می‌شد و از نخلستان‌ها قد می‌کشید. لابد با روشن شدن هوا باقری گزارش منطقه را می‌برد پیش آقا محسن و او هم می‌برد پیش امام.

شبحِ خاکریز بلند لب جاده که مثل یک دیوار جاده را پشت خود پنهان کرده بود، به خاطرش آمد. غوغای فکر و اندیشه، خستگی راه و زخم پا را از یادش برده بود. گام‌هایش را بلندتر برداشت. بوی نخل سوخته و ماهی که به دماغش رسید گُل از گُلش وا شد. خودش را میان نخلستان حاشیۀ رود دید. از موی سر تا کف پایش غرق عرق شده بود؛ درست مثل بقیه. قایق را که دید ایستاد. زانوهایش شل شد و حس کرد که پاهایش به زمین میخ شده است.

سکاندار قایق را روشن کرد. با صدای موتور چند گراز از لابه‌لای نخل‌ها بیرون زدند و رَم کردند و هر کدام به سمتی دویدند. گرازها که دور شدند، شهبازی صورتش را به سمت بقیه چرخاند و گفت: «سوار شین.

عیوضی زودتر از بقیه بلند شد. پشت کله‌اش را خاراند و پرسید: حالا که رسیدیم اینجا بهتر نیست اون نمازی رو که در حال دویدن خوندیم دوباره بخونیم؟

شهبازی لبخندش را صمیمانه‌تر کرد و گفت: «نمازتون قبول... حالا تو قایق دعا کنید که برادر باقری نرفته باشه خدمت امام بجنبید.

همه سوار قایق شدند. سکاندار گاز قایق را گرفت به سمتی که قرص سوزان خورشید چشم‌ها را می‌زد. امواج سفید آب هم مثل خون، سرخ شده بود و چشم‌هایی را که از خستگی و بی‌خوابی گُر گرفته بود، آزار می‌داد. فقط چشم عیوضی بود که با بالا و پایین شدن قایق، باز و بسته می‌شد. کم‌کم سرش چرخید روی شانۀ شالی. قایق که به ساحل دار خوین رسید چشم شهبازی به قیافۀ آشنای جیپ فرماندهی تیپ افتاد. نمی‌توانست باور کند، باقری و متوسلیان را می‌دید. پشت سر هم چند پلک زد و با شتاب از قایق پرید روی نیزارهای لب ساحل.

عیوضی همچنان خر و پف می‌کرد. شالی با پنجۀ دستش محکم کوبید روی زانوی او و او مثل چوب راست شد.

راز نگین سرخ داستان مستند برگرفته از زندگی, رزم و شهادت سردار شهید محمود شهبازی فرمانده سپاه و جانشین لشکر 27 محمد رسول الله. حوادث این داستان گوشه ای از فراز و نشیب های دفاع مقدس از آغازین روز جنگ تا هنگام آزادی خرمشهر است, لذا همه حوادث واقعی اند; که نقش آفرینانش سرداران شهید لشکر انصار الحسین علیه السلام ـ استان همدان ـ و موسسین لشکر 27 محمد رسول الله صلی الله علیه و آله بوده اند. این کتاب به روایت سرلشکر شهید حاج حسین همدانی است و وجه تسمیه عنوان کتاب اینگونه است: « یک بار محمود شهبازی انگشتری به من هدیه کرد و من خاطره این انگشتر عقیق را برای حمید حسام  تعریف کردم. آقای حسام گفت: شوژه خوبی برای نگارش یک داستان است و ان را دستمایه نوشتن رمان « راز نگین سرخ» کرد و محمود شهبازی ستاره راز نگین سرخ شد.

نماز را که خواندند,هر سه راه افتادند,احرام ها را کندند و دشداشه پوشیدند, سفید و بلند. از مکه زدن بیرون. متوسلیان رو به شهبازی کرد« حتما قبل از اینکه بیای مکه مرقد رسول خدا و ائمه بقیع رو زیارت کردی؟ 

شهبازی زیر لب صلوات فرستاد و سرش را پایین آورد.

متوسلیان  گفت: «میریم زیارت جناب حمزه سید الشهداء.

شهبازی و همت سکوت کردند و به راه ا فتادند. باد گرم پوست سرها را می سوزاند; اما هر سه ترجیح می دادند پیاده بروند. برج ها یکی یکی پشت سرهم مقابل انها قد می کشیدند و کوه های سنگی از میان انها سبز می شدند.

از مکه زدند بیرون . سوار اتوبوس شدند و خود را رساندند به مدینه. احد از دور خودنمایی می کرد. هر سه کنار یک سایبان ولو شدند. شهبازی نگاهی به دیواره های تنگه احد انداخت. دو رشته کوه سیاه مثل میخ روی زمین ایستاده بودند و انگار نفس نفس میزد. گفت: « جالبه... توی این برهوت دو تا کوه مثل ارتفاعات غرب هست. »

متوسلیان به شوخی گفت:« باز که پر کشیدی و رفتی تنگه قراویز! » و به تسلی گفت: « اما تو و بچه ها تنگه رو رها نکردین... مگه نه؟»

و نگاه به سمت همت چرخاند. او هم میان  دیواره ای سنگی احد غرق شده بود.

بیا پایین حاجی ... اینجا که نوسود و پاوه نیست!

_ چرا هست... خدا دست ما رو گرفته آورده اینجا تا بهمون نشون بده که احد زیاده. ما باید سرباز خوبی واسه پیامبر باشیم.

متوسلیان وقتی دید هردوی آنها جدی اند, خواست بیشتر سر به سر آنها بگذارد. شانه اش را بالا انداخت و قیافه جدی به خود گرفت: « شما دوتا اصفهانی یه جور حرف می زنین که انگار سرقفلی همه تنگه های دنیا رو به شما داده ن! »

صدای فریادی ساکتش کرد.

اشهد ان لا اله الا الله و ...

چهار پلیس عرب با باتوم بر سر و بدن کسی می زدند. انبوهی از حاجی ها دور آنها حلقه زده بودند و فقط نگاه می کردند. هر سه نفر به داخل جمع افتادند. متوسلیان پرسید چرا اون بیچاره و می زنن؟ »

زائری کف دستش را به احمد نشان داد و گفت: « اینقدر خاک از قبرستان احد برداشت, اونام زدنش. می گن این کار کفره.» و غرولند کرد« لعنتی های وهابی! »

خون در رگ های متوسلیان جوشید. فریاد زد ولش کنید نامردا!» و به سمت پلیسی که دست به گردن زائر گذاشته بود, دوید. شهبازی و همت هم معطل نکردند, پریدند وسط پلیس ها و فریاد الله اکبر سر دادند. گرد و خاک قبرستان احد را پر کرد. شهبازی دست به کمر پلیس انداخت و کلت او را برداشت. پلیس های سعودی به عربی فحش می دادند. شهبازی دستش را رو به آسمان برد و چند تیر هوایی شلیک کرد. هر چهار پلیس صف مردم را شکافتند و از گوشه قبرستان گریختند. متوسلیان فریاد زد: « مردم متفرق شین اونا الان برمی گردن.»

متوسلیان نگاهی به دست شهبازی انداخت. هنوز قبضه کلت محکم میان دست او بود و نگاهش به نقطه ای بود که پلیس ها گریخته بودند. گفت:« پیامبر حفاظت از تنگه رو به تو نسپرده که اینجوری واستادی اینجا! بریم.

مولف : حمید حسام

ناشر : انتشارات 27 بعثت

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب
کد امنیتی

کتاب راز نگین سرخ برگرفته از خاطرات سرلشکر شهید حاج حسین همدانی

  • 12,000 تومان

بهتر است از مرورگرهای فایرفاکس یا آخرین نسخه کروم استفاده نمایید


کتب مرتبط

کتاب گلستان یازدهم خاطرات زهرا پناهی روا, همسر سردار شهید علی چیت سازیان

کتاب گلستان یازدهم خاطرات زهرا پناهی روا, همسر سردار شهید علی چیت سازیان

"گلستان یازدهم" یک عاشقانه آرام در دل..

25,000 تومان

کتاب احمد متوسلیان هستم: سخنرانی ها و مصاحبه های سردار رشید اسلام حاج احمد متوسلیان

کتاب احمد متوسلیان هستم: سخنرانی ها و مصاحبه های سردار رشید اسلام حاج احمد متوسلیان

کتاب «احمد متوسلیان هستم»، مجموعه مصاحبه ها و سخنرانی ‎های حاج احمد متوسلیان فرمانده تیپ 27 محمد رسو..

20,000 تومان

کتاب مجید بربری: زندگی داستانی حر مدافعان حرم, شهید مجید قربان خانی

کتاب مجید بربری: زندگی داستانی حر مدافعان حرم, شهید مجید قربان خانی

کتاب حاضر، روایتی جذاب و خواندنی از حر زمانه ما، جوان دهه هفتادی، شهید مدافع حرم مجید قربانخانی است...

18,000 تومان

کتاب مدافعان حرم 2: سر سر (شهید عبدالله اسکندری)

کتاب مدافعان حرم 2: سر سر (شهید عبدالله اسکندری)

سردار عبدالله اسکندری، مدیر کل اسبق بنیاد شهید و امور ایثارگران استان فارس بود که به صورت خودجوش برا..

13,000 تومان

کتاب مدافعان حرم 3 : شبیه خودش (شهید حامد جوانی)

کتاب مدافعان حرم 3 : شبیه خودش (شهید حامد جوانی)

کتاب حامد کوتاه است. به کوتاهی عمرش! ۲۵سال عمر کمی است اما وقتی خرج محبوب و فدای معشوق شود، روز به ر..

12,000 تومان

کتاب مدافعان حرم 4 :شاهرگی برای حریم ( شهید حمید رضا اسدالهی)

کتاب مدافعان حرم 4 :شاهرگی برای حریم ( شهید حمید رضا اسدالهی)

کتاب حاضر جلد چهارم از مجموعه مدافعان حرم می باشد که شامل خاطرات خانواده ی شهید اسداللهی، همرزمان و ..

18,000 تومان

کتاب مدافعان حرم 6 : جانا (شهید محرم ترک)

کتاب مدافعان حرم 6 : جانا (شهید محرم ترک)

کتاب "جانا؛شهید محرم ترک " از ردیف کتاب های مدافعان حرم است. این کتاب زندگی شهید محرم ترک را روایت م..

9,000 تومان

کتاب مدافعان حرم 9: مثل نسیم ( شهید سید احسان حاجی حتم لو)

کتاب مدافعان حرم 9: مثل نسیم ( شهید سید احسان حاجی حتم لو)

 کتاب مثل نسیم نهمین کتاب از مجموعه مدافعان حرم مربوط به زندگینامه شهید «احسان حاجی حاتم لو» اس..

13,500 تومان

کتاب مدافعان حرم 11: بادیگارد(شهید عبدالله باقری)

کتاب مدافعان حرم 11: بادیگارد(شهید عبدالله باقری)

همسر بادیگارد عضو سپاه انصارالمهدی(عج) از دو سال تلاش بی وقفه شهید باقری برای سفر به سوریه می‌گوید و..

14,500 تومان

کتاب مدافعان حرم 13: طائر قدسی( شهید امین کریمی)

کتاب مدافعان حرم 13: طائر قدسی( شهید امین کریمی)

«امین کریمی چنبلو» مدافع حرمی اصالتاً مراغه ای و ساکن تهران، متولد یکم فروردین سال ۶۵ و فارغ التحصیل..

18,000 تومان

کتاب مدافعان حرم 15: آخر شهید میشوی(شهید صادق عدالت اکبری)

کتاب مدافعان حرم 15: آخر شهید میشوی(شهید صادق عدالت اکبری)

کتاب آخر شهید میشوی روایتی است از زبان مادرش به قلم حسین شرفخانلو از فتح قله ی شهادت شهید صادق عدالت..

14,500 تومان

کتاب مدافعان حرم 7:عمار حلب (شهید محمد حسین محمد خانی)

کتاب مدافعان حرم 7:عمار حلب (شهید محمد حسین محمد خانی)

این کتاب از مجموعه کتاب های مدافع حرم با عنوان «عمار حلب» خاطراتی از گوشه های زندگی شهید محمدحسین مح..

27,000 تومان

کتاب اصحاب آخر الزمانی

کتاب اصحاب آخر الزمانی

 خاطراتی از زندگی چهارده شهید مدافع حرم حضرت زینب (ع). ..

30,000 تومان

کتاب نخل سوخته خاطرات زندگی سردار شهید محمدحسین یوسف اللهی جانشین فرمانده واحد اطلاعات و عملیات لشکر 41 ثارالله

کتاب نخل سوخته خاطرات زندگی سردار شهید محمدحسین یوسف اللهی جانشین فرمانده واحد اطلاعات و عملیات لشکر 41 ثارالله

خاطرات زندگی سردار شهید محمدحسین یوسف اللهی جانشین فرمانده واحد اطلاعات و عملیات لشکر 41 ثارالله ..

18,000 تومان

کتاب خداحافظ سالار روایت داستانی برگرفته از خاطرات پروانه چراغ نوروزی همسر سرلشکر شهید حاج حسین همدانی

کتاب خداحافظ سالار روایت داستانی برگرفته از خاطرات پروانه چراغ نوروزی همسر سرلشکر شهید حاج حسین همدانی

کتاب «خداحافظ سالار»، خاطرات پروانه چراغ نوروزی همسر سردار سرلشکر شهید حاج حسین همدانی، قافله سالار ..

40,000 تومان

کتاب سردار دل ها زندگینامه و خاطرات سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی

کتاب سردار دل ها زندگینامه و خاطرات سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی

بیوگرافی داستانی حاج قاسم سلیمانی. ..

13,000 تومان

کتاب خاتم سلیمانی گزیده اى از تصاویر و بیانات رهبر انقلاب پیرامون شخصیت سردار شهید قاسم سلیمانى

کتاب خاتم سلیمانی گزیده اى از تصاویر و بیانات رهبر انقلاب پیرامون شخصیت سردار شهید قاسم سلیمانى

این کتاب با تصویری از دستخط رهبر انقلاب شروع شده و حاوی تصاویر و بیانات معظّمٌ‌له پیرامون شخصیت این ..

20,000 تومان

کتاب پهلوانان نمی میرند برگرفته از زندگی شهید طیب حاج رضایی

کتاب پهلوانان نمی میرند برگرفته از زندگی شهید طیب حاج رضایی

کتاب مصور حاضر، روایتی داستانی از زندگی «شهید حاج رضایی» است که با هدف آشنا کردن نسل جوان با زندگی و..

20,000 تومان

کتاب آب هرگز نمی میرد خاطرات جانباز میرزا محمد سلگی فرمانده گردان 152 حضرت اباالفضل (ع) لشکر انصارالحسین (ع)

کتاب آب هرگز نمی میرد خاطرات جانباز میرزا محمد سلگی فرمانده گردان 152 حضرت اباالفضل (ع) لشکر انصارالحسین (ع)

 خاطرات سردار جانباز میرزا محمد سلگی فرمانده گردان 152 حضرت اباالفضل علیه السلام لشکر انصارالحس..

60,000 تومان

کتاب خط مقدم روایت داستانی و مستند از تشکیل یگان موشکی ایران با محوریت زندگی شهید طهرانی مقدم

کتاب خط مقدم روایت داستانی و مستند از تشکیل یگان موشکی ایران با محوریت زندگی شهید طهرانی مقدم

کتاب «خط مقدم» برشی مستند از میانه خط زندگی حسن طهرانی مقدم است که به دور از تخیل و رویاپردازی های ن..

55,000 تومان

کتاب مربع های قرمز: خاطرات شفاهی حاج حسین یکتا از دوران کودکی تا پایان دفاع مقدس

کتاب مربع های قرمز: خاطرات شفاهی حاج حسین یکتا از دوران کودکی تا پایان دفاع مقدس

این اثر به خاطرات حاج حسین یکتا، فرمانده قرارگاه فرهنگی خاتم الاوصیاء (ص) از دوران کودکی تا پایان دف..

55,000 تومان

برچسب ها: کتاب راز نگین سرخ, خاطرات سرلشکر شهید حسین همدانی, حمید حسام, 27 بعثت, خرید اینترنتی کتاب راز نگین سرخ, برگرفته از خاطرات سرلشکر شهید حاج حسین همدانی, حمید حسام, 27 بعثت