صفحه اصلیارتباط با مادرباره ما
مجالس شرح خطبه‌ها، نامه‌ها و حکمت‌های نهج‌البلاغه رهبر معظم انقلاب پیش از انقلاب آغاز و تا سال‌ها ادامه داشت. جوانان و طلبه‌ها عمدتاً مخاطب این جلسات بودند که از سال 51 شروع شده بود.

اطلاعات کتاب

نام کتاب :

 نهج البلاغه: شرح بخش هایی از نهج البلاغه 

 در دیدار های ماه رمضان با هیات دولت 

نويسنده ، مولف :

حضرت آیت الله العظمی سید علی موسوی خامنه ای

گرداوري ، مترجم :

آیت الله العظمی خامنه ای 

نشر ، ناشر ، انتشارات :

انقلاب اسلامی

تعداد صفحه / قطع و نوع جلد :

950 صفحه در 3 جلد/ رقعی سلفون

نوبت چاپ و سال چاپ :

اول 1398

قيمت پشت جلد کتاب ( تومان ) :

79000

موضوع :

شرح نهج البلاغه

شابک :

9786008218708

تگ ها :

خرید اینترنتی کتاب نهج البلاغه, شرح بخش هایی از نهج البلاغه در دیدار های ماه رمضان با هیات دولت, آیت الله العظمی خامنه ای, انتشارات انقلاب اسلامی


درباره کتاب

کتاب  نهج البلاغه: شرح بخش هایی از نهج البلاغه  در دیدار های ماه رمضان با هیات دولت 

درباره کتاب

در برابر مرحوم سیّد رضی – فقیه متبحّر و ادیب قرن پنجم – صدها خطبه و نامه و کلمات حکمت‌آمیز امیرالمؤمنین (علیه‌السّلام) قرار گرفته بود که انتخاب را برای او سخت میکرد و بالاخره با چشم‌پوشی از صدها بیان نورانی آن حضرت، «نهج‌البلاغه» را تدوین کرد. در حالی که صد سال قبلش مسعودی نقل میکند که مردم بیش از 480 خطبه‌ی علیّ‌بن‌ابیطالب (علیه‌السّلام) را حفظ بوده‌اند.

از آن زمان این کتاب شریف، همیشه در نظر عالمان شیعه و سنّی بوده است و شرحهای متعدّدی بر آن نگاشته شده است. در دوران معاصر استقبال جوانان نسبت به این کتاب شریف، بیشتر شد و بیانات انقلابی امیرالمؤمنین (علیه‌السّلام) به مثابه‌ی منشوری جاودان، نقل مجالس نیروهای مبارز انقلابی قرار گرفت و البتّه در برخی موارد مورد سوء استفاده‌ی جریانات التقاطی و انحرافی نیز قرار گرفت. از این رو بود که عالمان مبارز متعهّد، با بیان نهج‌البلاغه و شرح آن، تلاش کردند هم معارف علوی را بین جوانان گسترش دهند و هم از تحریف معنوی این کتاب شریف جلوگیری کنند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای (مدّظلّه‌العالی) که از شیفتگان این کتاب شریف است همگان بویژه مسئولان و جوانان را به مأنوس شدن با نهج‌البلاغه فراخوانده‌اند:

«عزیزان با نهج‌البلاغه انس پیدا کنید. نهج‌البلاغه، خیلی بیدار کننده و هوشیار کننده و خیلی قابل تدبر است. در جلسات‌تان، با نهج البلاغه و کلمات امیرالمؤمنین صلوات‌الله‌وسلامه‌علیه انس پیدا کنید.»(۱۳۷۸/۰۹/۰۱) همچنین با بیان این نکته که نهج‌البلاغه آئین‌نامه‌ی انقلاب اسلامی ما و بازگشت به نهج‌البلاغه، شرط ماندگاری انقلاب اسلامی است، مخاطبان را به ارتباط بیشتر با این کتاب شریف، دعوت کرده‌اند.

ایشان از دهه‌ی چهل شمسی، به تدریس نهج‌البلاغه برای طلّاب، دانشجویان و عموم مردم پرداختند. حاصل درسهای ایشان تا کنون در سه مجلّد جمع‌آوری شده است: 

1) نبوّتها در نهج‌البلاغه

2) منشور حکومت علوی

3) راه روشن مدیران

کتاب راه روشن مدیران، مجموعه‌ی بیاناتی است که ایشان در شرح بخشهایی از نهج‌البلاغه در دیدارهای خود با هیأت دولت در ماه مبارک رمضان، از سال 1372 تا 1395 داشته‌اند. با توجّه به نوع مخاطب و نیاز او، معمولاً فقراتی انتخاب شده است که به کار دولتمردان و کارگزاران نظام بیاید و از این حیث این مجموعه میتواند نصیحتنامهای برای عموم کارگزاران و مدیران نظام اسلامی باشد البتّه این نکته مانع از استفادهی دیگر اقشار از معارف مفید و والای کتاب، نیست.

بخش اول: مشهد رنگ دیگری از مبارزه به خود گرفت

«منشور حکومت علوی» را شاید بتوان اولین اثر منسجم از سلسله جلسات نهج‌البلاغه رهبر انقلاب دانست. این اثر دربردارنده شرح جلسات ایشان در سال‌های 51 تا 53 است که در بحبوحه مبارزات انقلابی در مسجد امام حسن(ع) و سپس در مسجد کرامت برگزار می‌شد. بنا بر گزارش‌های ساواک، از شهریور سال 53، شنبه‌‌های هر هفته این جلسات برگزار می‌شد و تا دی‌ماه همان سال حدود 16 جلسه با محوریت نهج‌البلاغه و با رویکرد بیدار کردن مردم و مباحث مبارزاتی تشکیل شد.

از سلسله جلسات این دو مسجد تاکنون آثاری منتشر شده است که هریک از آنها نشان‌دهنده اهمیت تشکیل حکومت اسلامی را یادآوری می‌کند. همین جلسات سبب شد تا این دو مسجد کم‌کم به پایگاهی برای تجمع نیروهای انقلابی به ویژه جوانان دانشجو و طلبه تبدیل شود. آیت‌الله خامنه‌ای مطابق سنت همیشه، انتخاب فرازهای نهج‌البلاغه را براساس نیاز مخاطب انتخاب و بیان کردند. در این برهه زمانی، بخش‌هایی از نهج‌البلاغه انتخاب شد که روش حکمرانی اسلامی را بیان می‌کرد.

طرح این مباحث به صورت غیر مستقیم مخاطب را به این نتیجه می‌رساند که پهلوی چگونه احکام اسلام را زیر پا گذاشته است. مشهد حالا رنگ دیگری از مبارزه به خود گرفته بود. تأثیر بیانات آیت‌الله خامنه‌ای آن‌چنان بود که رئیس ساواک مشهد پس از برگزاری جلسه‌ شرح نهج‌البلاغه  در تاریخ سیزدهم دی‌ماه سال 53، به نیروهای تحت امرش نوشت: «به فعّالیّت خامنه‌ای باید خاتمه داد.» ساعاتی قبل از تشکیل جلسه‌ دیگری از شرح نهج‌البلاغه در 20 دی 53 معظّمٌ‌له دستگیر و به کمیته‌ مشترک ضد خرابکاری تهران اعزام و از این تاریخ تا سال 57 از همه‌ فعالیت‌های تبلیغی و تدریسی منع می‌شوند.

 کتاب حاضر توانسته 12 گفتار از شرح نهج‌البلاغه آیت‌الله خامنه‌ای در سال‌های 52 و 53 را جمع‌آوری و ارائه کند. بنا بر آنچه در متن آمده، صوت و متن دیگر جلسات در دسترس قرار نیست.

بخش دوم: چهارشنبه‌های حزب جمهوری اسلامی

ایشان پس از پیروزی انقلاب در کنار کارهای فراوان مرتبط با شورای انقلاب و همچنین شورای عالی دفاع و نمایندگی مجلس، به کارهای تبلیغی و تبیینی به‌ویژه در جمع جوانان اشتغال داشتند. در تابستان سال 59 شاخه دانشجویی حزب جمهوری، سلسله درس‌های نهج‌البلاغه را در موضوع «نبوت‌ها در نهج‌البلاغه» به مدت سه ماه برای ایشان تنظیم می‌کنند. این جلسات چهارشنبه‌ها حدود ساعت 5 تا 7 عصر از تاریخ 11 تیر تا 19 شهریور در حضور دانشجویان تشکیل می‌شد.

از آنجا که انقلاب در ادامه اهداف نبوت‌ها و برای تحقق همان آرمان‌های اصیل و الهی تعریف شد، موضوع این جلسات نیز به این بحث اختصاص یافت. ایشان در یکی از این جلسات می‌فرمایند: «نهج‌البلاغه یک کتابی است که ... حکایت می‌کند از همین چندبُعدى بودن اسلام و چندبُعدى بودن انسان و بالنّتیجه، چندبُعدى بودن انقلاب اسلامى.» موضوع و محتوای این جلسات در کتابی با عنوان «نبوت‌ها در نهج‌البلاغه» گرد آمده است. تلاش شده تا جلسات در کتاب حاضر به گونه‌ای تدوین و مطالب تنظیم و ارائه شود که فضای حاکم بر این جلسات نیز تا حد مقدور به مخاطب امروز بعد از تقریباً چهار دهه منتقل شود. روش تدریس رهبر انقلاب در این جلسات به این صورت بوده که ابتدا با نوشتن متن نهج‌البلاغه بر تخته سیاه، واژگان و تعابیر دشوار ترجمه می‌شد و آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه به شرح فراز می‌پرداختند.

بخش سوم: ماه مبارک رمضان و «راه روشن مدیران»

رهبر انقلاب پس از آغاز دوران رهبری، سنتی را پایه‌گذاری کردند و آن شرح فقراتی از نهج‌البلاغه در دیدارهای هیئت دولت در ماه مبارک رمضان با ایشان بود. با توجه به نوع مخاطب و نیاز او، موضوع این جلسات با جلساتی که در حزب جمهوری اسلامی در ابتدای انقلاب برگزار شد، متفاوت است. در جلسات این‌چنینی معمولاً فرازهایی از نهج‌البلاغه انتخاب می‌شود که به کار دولتمردان و کارگزاران نظام بیاید. «راه روشن مدیران» دربردارنده محتوای این جلسات است که از سال 72 تا 95 برگزار شده است. نوع مخاطب و زمانه تشکیل این جلسات، باعث شده است که ایشان گزینش‌های خاصی از نهج‌البلاغه انجام دهند و از این حیث این مجموعه می‌تواند نصیحت‌نامه‌ای برای عموم کارگزاران و مدیران نظام باشد.

در بخش‌‌‌هایی از شرح نهج‌البلاغه ایشان می‌خوانیم:

رها شدن قرآن توسط حاملان آن :

فَقَدْ نَبَذَ الْكِتابَ حَمَلَتُهُ؛ حاملان کتاب، آنهایی که بار قرآن روی دوش آنها بود و مسئولیت بیان قرآن برعهده آنها بود، کتاب را انداختند، پرتش کردند، حاملان قرآن، قرآن را دور انداختند وَ تَناساهُ حَفَظَتُهُ؛ حافظان قرآن، پاسداران قرآن، قرآن را به فراموشی سپردند، اشکال کار اینجاست؛ اگر حاملان و حافظان قرآن، قرآن را از یاد نمی‌بردند، به یاد آوردن مردم آسان بود، اما وقتی که گنجینه‌دار این گنج، گنج را فراموش بکند، یادش برود که چنین گنجی در اختیارش هست، از آن گنج نه او استفاده خواهد کرد و نه دیگران. اگر او یادش نرفت، درمی‌آورد خرج می‌کند، همه استفاده می‌کنند، چه بخواهند، چه نخواهند، چه بدانند، چه ندانند. اگر در آستینش درهم و دینار بود، آن را خرج خواهد کرد، مردم(هم) از آن استفاده خواهند برد.

رانده شدن قرآن و اهل قرآن از جامعه :

فَالْكِتابُ یَوْمَئِذ وَ اَهْلُهُ مَنْفِیّانِ طَریدانِ؛ ای جان من به قربان این سخن حق؛ قرآن و اهل قرآن دو موجودی هستند که هر دو به یک سرنوشت دچار شده‌اند؛ هر دو دور شده‌اند، هر دو نفی بلد شده‌اند، هر دو از آغوش گرم اجتماع رانده شده‌اند؛ هم خود قرآن، هم حاملان واقعی قرآن. فَالْكِتابُ یَوْمَئِذ وَ اَهْلُهُ مَنْفِیّانِ طَریدانِ؛ قرآن و اهل قرآن در آن روز هر دو منفی‌اند و نفی بلد شده‌اند؛ هر دو طریدند، هر دو رانده شده‌اند، وَ صاحِبانِ مُصْطَحِبانِ فى طَریق واحِد؛ هر دو رفیق‌اند در یک راه، لایُؤْویهِما مُؤْو؛ هیچ پناه‌دهنده‌ای آنها را پناه نمی‌دهد، نه قرآن را و نه اهل قرآن را، فَالْكِتابُ وَ اَهْلُهُ فى ذلِكَ الزَّمانِ فِى النّاسِ وَ لَیْسا فیهِمْ؛ قرآن و اهل قرآن در آن زمان در میان مردم هستند اما در میان مردم نیستند؛ مثل نبودن است. قرآن فراوان(است)- متن قرآن، آهنگ قرآن، سخن از قرآن- اهل واقعی قرآن بین مردم هستند اما مجال استفاده از آنها نیست، راه مردم به سوی آنها بسته است. ...

مولف : حضرت آیت الله العظمی خامنه ای

ناشر : انتشارات انقلاب اسلامی

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب
کد امنیتی

کتب مرتبط

کتاب رساله آموزشی جلد 1 امام خامنه ای

کتاب رساله آموزشی جلد 1 امام خامنه ای

حسن بزرگ این دو جلد کتاب این است که برای دسترسی به نظر ایشان در بسیاری از مسائل مورد نیاز، دیگر مراج..

29,000 تومان

کتاب رساله آموزشی جلد دوم امام خامنه ای

کتاب رساله آموزشی جلد دوم امام خامنه ای

مجموعه ای که در اختیار دارید، حاوی مسائل مهمّ و مورد ابتلاء در ابواب عبادات و معاملاتاست که مطابق با..

30,000 تومان

کتاب آموزش مصور احکام عبادات

کتاب آموزش مصور احکام عبادات

کتاب «آموزش مصور احکام» مجموعه مسایل و استفتائات پیرامون احکام عبادات است که با استفاده از تصاویر، ج..

36,000 تومان

کتاب اجوبة الاستفتائات آقا خامنه ای

کتاب اجوبة الاستفتائات آقا خامنه ای

کتاب اجوبه الاستفتائات مقام معظّم رهبری توسط انتشارات فقه روز وابسته به انتشارات انقلاب اسلامی منتشر..

43,000 تومان

کتاب انسان 250 ساله

کتاب انسان 250 ساله

در این کتاب که مجموعه ای از بیانات مقام معظم رهبری در مورد زندگانی ائمه علیهما السلام ایراد شده و به..

25,000 تومان

کتاب دو امام مجاهد, امام حسن و امام حسین(ع)

کتاب دو امام مجاهد, امام حسن و امام حسین(ع)

شش گفتار از حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای(مدّظلّه‌العالی) در تحلیل مبارزات سیاسی حسنین(علیهماالسّلام..

27,000 تومان

کتاب چهار گفتار (در تبیین زمینه ها، علل و آثار حادثه ی عاشورا)

کتاب چهار گفتار (در تبیین زمینه ها، علل و آثار حادثه ی عاشورا)

این کتاب شامل چهار سخنرانی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدّظلّه العالی) میباشد که موضوع مشترک سخنرا..

6,500 تومان

کتاب همرزمان حسین (ع): 10 گفتار در تحلیل مبارزات سیاسی امامان معصوم (ع) از آیت الله خامنه ای در سال 51

کتاب همرزمان حسین (ع): 10 گفتار در تحلیل مبارزات سیاسی امامان معصوم (ع) از آیت الله خامنه ای در سال 51

این کتاب مشتمل بر 10 سخنرانی معظّمٌ له در ماه محرّم سال 51 است. ایشان بین سالهای 46 تا 55 به طور متن..

30,000 تومان

کتاب صلح امام حسن (ع): پرشکوه ترین نرمش قهرمانانه تاریخ

کتاب صلح امام حسن (ع): پرشکوه ترین نرمش قهرمانانه تاریخ

این کتاب در سال ۱۳۴۸ شمسی توسط حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدّظلّه العالی) با عنوان «صلح امام حسن(..

35,000 تومان

کتاب سیری در نهج البلاغه

کتاب سیری در نهج البلاغه

آنچه در این کتاب آمده مجموعه مقالات م..

26,000 تومان

کتاب نهج البلاغه ترجمه و شرح واژگان استاد ولی

کتاب نهج البلاغه ترجمه و شرح واژگان استاد ولی

از جمله آثار برجسته استادولی، ترجمه ایشان از قرآن و نهج‌البلاغه است. ترجمه استادولی از قرآن‌کریم، تر..

85,000 تومان

کتاب تفسیر سوره ی برائت

کتاب تفسیر سوره ی برائت

این کتاب برای مجامع علمی و نیز عموم مردم قابل استفاده است و میتواند منبعی برای دروس تفسیر تخصّصی و م..

120,000 تومان

کتاب انسان 250 ساله حلقه سوم

کتاب انسان 250 ساله حلقه سوم

ازجمله ویژگی‌های مجموعۀ «حلقات انسان۲۵۰ساله» این است که متن کتاب‌ها با هم اشتراک ندارند؛ بلکه مطالب ..

70,000 تومان

کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن

کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن

اين کتاب، حاصل برگزاري بيست‌و‌هشت جلسة متوالي در بيست‌و‌هشت روز ماه مبارک رمضان سال 1353، توسط حضرت ..

35,000 تومان

کتاب شش صد جرعه: منتخب نهج البلاغه

کتاب شش صد جرعه: منتخب نهج البلاغه

نهج البلاغه به عنوان میراث جاودان شیعه از مولای متقیان امام علی (ع)، کتابی است که تاکنون آنچنان که ش..

19,000 تومان

کتاب سلونی قبل ان تفقدونی (تحریر نهج البلاغه) جلد اول

کتاب سلونی قبل ان تفقدونی (تحریر نهج البلاغه) جلد اول

این شرح ترتیبی نهج البلاغه از همان ابتدا مورد توجه جامعه علمی و نخبگانی و همچنین بخش های فرهیخته عمو..

75,000 تومان

کتاب سلونی قبل ان تفقدونی (تحریر نهج البلاغه) جلد دوم

کتاب سلونی قبل ان تفقدونی (تحریر نهج البلاغه) جلد دوم

تحریر نهج البلاغه آیت الله العظمی جوادی آملی (حفظه الله) با عنوان «سلونی قبل ان تفقدونی»، شرح و تبیی..

73,000 تومان

کتاب سلونی قبل ان تفقدونی ( تحریر نهج البلاغه) دوره 2 جلدی

کتاب سلونی قبل ان تفقدونی ( تحریر نهج البلاغه) دوره 2 جلدی

این اثر، شرح ترتیبی نهج البلاغه است، از این رو، جلد نخست آن دربردارنده شرح و تحریر خطبه‌های 1 تا 17 ..

148,000 تومان

کتاب روزگار ستمگر و زمانه ناسپاس, شرح خطبه 32 نهج البلاغه

کتاب روزگار ستمگر و زمانه ناسپاس, شرح خطبه 32 نهج البلاغه

این نوشته حاصل سخنرانی استاد صفائی در شب های قدر ماه رمضان 1374 در مشهد است. در این کتاب به شرح و تح..

6,000 تومان

کتاب شرح نهج البلاغه علامه جعفری

کتاب شرح نهج البلاغه علامه جعفری

کلمات شریف نهج البلاغه از مهم ترین آثار فرهنگ اسلامی است، چرا که کلمات امیرالمؤمنین علی(ع) در مجموعۀ..

680,000 تومان

کتاب شرح اسم زندگی نامه آیت الله سید علی حسینی خامنه ای (1318-1357)

کتاب شرح اسم زندگی نامه آیت الله سید علی حسینی خامنه ای (1318-1357)

کتاب شرح اسم شرحی است بر زندگی آیت الله العظمی سیدعلی حسینی خامنه ای از بدو تولد تا سال های کودکی و ..

25,000 تومان

کتاب بیانیه گام دوم انقلاب خطاب به ملت ایران ( به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی )

کتاب بیانیه گام دوم انقلاب خطاب به ملت ایران ( به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی )

کتاب بیانیه «گام دوم انقلاب» خطاب به ملت ایران به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران توسط انتش..

5,000 تومان

برچسب ها: خرید کتاب نهج البلاغه, شرح بخش هایی از نهج البلاغه در دیدار های ماه رمضان با هیات دولت, آیت الله العظمی خامنه ای, انتشارات انقلاب اسلامی, خرید اینترنتی کتاب نهج البلاغه, شرح بخش هایی از نهج البلاغه در دیدار های ماه رمضان با هیات دولت