صفحه اصلیارتباط با مادرباره ما
  • کتاب عالم ربانی
کتاب "عالم ربانی" که به شرح حال و سیره اخلاقی و تربیتی آیت الله شیخ علی اکبر برهان پرداخته است .

اطلاعات کتاب

نام کتاب :

عالم ربانی

 شرح حال و سیره اخلاقی و تربیتی آیت الله شیخ علی اکبر برهان

نويسنده ، مولف :

حمید سبحانی صدر

گرداوري ، مترجم :

حمید سبحان صدر

نشر ، ناشر ، انتشارات :

بین الملل

تعداد صفحه / قطع و نوع جلد :

272 صفحه / رقعی شومیز

نوبت چاپ و سال چاپ :

اول 1393

قيمت پشت جلد کتاب ( تومان ) :

9500

موضوع :

سرگذشتنامه مجتهدان و علمای ایران, شیخ علی اکبر برهان

شابک :

9789643046385

تگ ها :

خرید اینترنتی کتاب مذهبی عالم ربانی, سیری در زندگی آیت الله شیخ علی اکبر برهان , استاد جاودان, موسسه ایمان ماندگار, بین الملل


درباره کتاب

کتاب عالم ربانی (( شرح حال و سیره اخلاقی و تربیتی آیت الله شیخ علی اکبر برهان))

عالم ربانی عنوان کتابی است از مجموعه آثار مؤسسه ایمان ماندگار در جهت ارائه سیره عالمان ربانی و معلمان و مربیان اخلاق در این مرز و بوم. نخستین کتاب از این مجموعه به شرح حال و سیره اخلاقی و تربیتی آیةالله شیخ علی اکبر برهان میپردازد.

آیةالله برهان از جهادگران عرصه دین بودند که در سالهای پایانی سلطنت رضاخان به تهران بازگشت و تلاش مؤثری در احداث و تعمیر مساجد، حوزه های علمیه، راه اندازی دبستان و دبیرستان، تربیت طلاب، احیاء فرهنگ اهل بیت، و خط دهی به برخی جریان های مبارزاتی داشتند. از تربیت شدگان مکتب ایشان میتوان به آیات عظام مهدوی کنی، باقری کنی، خوشوقت، مجتهدی تهرانی، و سعادت پرور اشاره کرد.

آیت الله برهان، زادهٔ ۱۳۲۴ قمری در تهران از فقها، مجتهدین و مروجین تشیع است. ایشان از جهادگران عرصه دین بودند که در سالهای پایانی سلطنت رضاخان از عراق به تهران بازگشت و تلاش مؤثری در احداث و تعمیر مساجد، حوزه های علمیه، راه اندازی دبستان و دبیرستان، تربیت طلاب، احیاء فرهنگ اهل بیت، و خط دهی به برخی جریان های مبارزاتی داشتند.

از تربیت شدگان مکتب ایشان میتوان به آیات عظام مهدوی کنی، باقری کنی، خوشوقت، مجتهدی تهرانی، و سعادت پرور اشاره کرد.

ایشان در سال ۱۳۴۰ شمسی راهی سفر حج شد و در همانجا درگذشت. جنازه آیت الله برهان در نیمه ذی الحجه ۱۳۷۸ قمری پس از انجام نماز توسط شیخ حسین لنکرانی، در کنار قبر حوا به خاک سپرده شد.

 کتاب عالم ربانی نوشته حمید سبحانی صدر، با همراهی مؤسسه ایمان ماندگار وحمایت سازمان تبلیغات اسلامی توسط نشر بین المل انتشار یافته است.

آشنایی با یک جهادگر فرهنگی ((مردی که بعد از حکومت رضاشاه هیئات مذهبی را زنده کرد))

وی از اولین عالمان مجاهدی بود که حقیقتا باید او را جهادگر فرهنگی نامید. آیت الله برهان دو سال قبل از پایان سلطنت رضاخان به تهران آمد و مقدمات احیای فرهنگ دینی را در تهران فراهم نمود.

 دیگر در کوچه‌پس‌کوچه‌های شهر، کمتر نشانه‌ای از خدا و دین دیده می‌شد. فرهنگ جامعه، فرنگی شده و ظاهر مردم، رنگ و روی غربیان را به خود گرفته بود. در میان مغازه‌های شهر، میخانه‌هایی را می‌دیدی که به‌راحتی مشروبات حرام را در دسترس مردم قرار می‌دادند. برخی از مسجد‌ها تخریب و تعدادی از مدرسه‌های علوم دینی تعطیل شده یا به مدارس علوم جدید تغییر یافته بود. کودکان مسلمان این مرزوبوم نیز تحت تعلیم نظام آموزشی شاهنشاهی، در مسیر از دست‌دادن اصالت خود بودند و به جای آشنایی با فرهنگ اصیل اسلامی‌ ایرانی، حکومت تلاش می‌کرد تا آن‌ها از کودکی، سرسپردۀ فرهنگ مغرب‌زمین شوند. چه بسیار زنان متدیّنی که برای حفظ حجاب، کنج خانه‌های خود را بهترین مأمن می‌یافتند. مجالس جشن و خیمه‌های عزاداری ائمۀ معصومین (علیهم‌السلام) به تعطیلی کشیده شده و چه‌بسا حتی تاریخ میلاد و شهادت پیشوایان شیعه (علیهم‌السلام) به کلّی از ذهن مردم رفته بود.

آری؛ دیگر سال 1320شمسی رو به پایان بود و گویا این خورشید فرهنگ اسلام و شیعه بود که از افق پایتخت ایران اسلامی، به لحظه‌های غروب خود نزدیک می‌شد. پس از شهریور سال 1320، از فشار استبداد و اسلام‌ستیزی پهلوی کاسته شد. حقیقتاً از اسلام جز اسمی باقی نمانده بود و آن نیز می‌رفت که به‌طور کامل از صحنۀ جامعه محو شود. این اولین بار نبود که آثار اسلام محو می‌شد و نیز اولین بار نبود که با حضور آگاهانه و جدّیت تربیت‌یافتگان مکتب اسلام، آنچه از دست رفته بود، دوباره بازگردانده می‌شد.

*جهادگر فرهنگی

در همان سالها بود که در چند گوشه از شهر تهران، عالمانی ربانی که به علم و عمل آراسته بودند، مشعل‌های هدایت و تربیت الهی را برافروختند و نقشی مهم در احیای دوبارۀ دین ایفا کردند. ازجملۀ ایشان، مرحوم آیت‌الله حاج شیخ علی‌اکبر برهان(ره) بود.

وی از اولین عالمان مجاهدی بود که حقیقتا باید او را جهادگر فرهنگی نامید. آیت الله برهان دو سال قبل از پایان سلطنت رضاخان به تهران آمد و مقدمات احیای فرهنگ دینی را در تهران فراهم نمود و با از میان رفتن رضاخان، با تلاش و مجاهدت بسیار توانست برخی از شعائر فراموش شده دین را دوباره احیاء کند.

*هیأت نوباوگان و بزرگسالان برهانیه

از این جمله می توان به برپایی دوباره مجالس جشن و عزای ائمه معصومین (ع)، راه اندازی دسته های عزاداری در سطح تهران و از تهران تا شهر ری و حرم حضرت عبد العظیم (ع)، تشکیل هیئات مذهبی جوانان و بزرگسالان در تهران، ساخت و تجهیز مساجد، و تأسیس برخی از مدارس علمیه ویژه طلاب، و دبستان و دبیرستان برای دانش آموزان، اشاره کرد که این مجال فرصت بیان تمامی آنها نیست.

هیأت نوباوگان دبستان برهانیه و هیأت برهانیه مسجد لرزاده، از اولین هیئات مذهبی تهران بودند که به همت آیت الله حاج شیخ علی اکبر برهان (ره) راه اندازی شد. جلسات هفتگی هیأت بزرگسالان شب های سه شنبه، و جلسات هیأت نوباوگان شب های چهارشنبه برگزار می شد. گاهی در این جلسات آیت الله برهان شخصاً به سخنرانی پرداخته و گاهی نیز برخی از اساتید و طلاب مدرسه علمیه آیت الله برهان منبر می رفتند.

مجالس و دسته های عزاداری بسیار باشکوهی در دهه اول محرم در مسجد لرزاده و محله خیابان خراسان، از سوی دو هیأت نوباوگان و بزرگسالان برگزار می شد و هنوز هستند کسانی که به یاد دارند که آیت الله برهان (ره)، خود لباسی سرتاسر سیاه پوشیده و در حالی که بر لباس خود گِل مالیده بود، پیشاپیش دسته ها حرکت می کرد و با اشک و ناله هایش، شکوهی خاص به این دسته ها می بخشید.

حجت الاسلام حاج شیخ علی برهان فرزند آیت الله برهان می گوید: آن زمان رسم نبود که شب ولادت امامان معصوم(ع) جشن بگیرند؛ اما این کار در مسجد لرزاده پایه گذاری و کم‌کم همه جا اجرا شد. مثلاً شب شهادت امام‌جعفرصادق(ع) و حضرت موسی‌بن‌جعفر‌(ع)، مسجد را سیاه‌پوش و عزاداری و سینه‌زنی می‌کردند. واقعاً هم برای همه تازگی داشت و افراد بسیاری در آن شرکت می نمودند. ایشان تشویق میکرد که مساجد دیگر هم همین برنامه‌ها را اجرا کنند. نوجوان بودم، یادم می آید که خیلی‌ها تعجب کرده بودند که در شب سیزده رجب، ولادت حضرت علی(ع)، چراغانی کردند و جشن گرفته بودند. جمعیت هم فراوان بود. شب بعد، یعنی شب چهارده رجب، خبری نبود؛ اما ناگهان می دیدند که مسجد سیاه‌پوش شده؛ می‌پرسیدند: «چه خبراست؟» آقا می فرمودند: «شب وفات حضرت زینب(س) است». اصلاً کسی تصور نمی‌کرد و نمیدانست که نیمۀ رجب، شب وفات حضرت زینب(س) است. این جشن‌های مذهبی و عزاداری برای ائمه(ع) از مسجد لرزاده باب شد. روز نیمۀ رجب، جمعیتی را با اتوبوس از تهران جمع می‌کرد و به حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) می‌برد؛ میدان شهر ری پیاده می‌شدند؛ دستۀ عزاداری حرکت میکرد؛ نوحه میخواندند و میرفتند. نوحه خوان و مداح آنان هم، مداح رسمی مسجد لرزاده و هیئت برهانیه، یعنی مرحوم حاج حسن ناظم بود که از نوجوانی، عاشق مرحوم برهان شده و از تربیتشدگان ایشان بود. مداحی پاک و زحمتکشیده که در مسائل دینی، خصوصاً در مسائل حج، وارد بود. روز عاشورا لباس مشکی می پوشید و شالی سیاه بر سر خود می بست و پابرهنه میشد و هیئت‌ها را همراهی می‌کرد؛ هم با نوباوگان و هم با جوانان. بزرگ‌ترها هم شرکت میکردند. نوباوگان از همه جلوتر حرکت می‌کردند و بعد هم سایر افراد.

نگارنده این سطور از محضر مرحوم آیت الله مهدوی کنی (ره) که خود از شاگردان آیت الله برهان بود می شنید که می فرمود: یادم می‌آید یکی از آن شب‌هایی که داشتیم سینه میزدیم و چراغ‌ها خاموش بود، برای خودم دمی‌ای برای شام درست کرده بودم. غذا روی چراغ فتیله‌ای نفتی بود. وسط سینه‌زنی یادم افتاد که مبادا غذای ما بسوزد. آهسته بلند شدم و در میان تاریکی به حجره رفتم تا نگاهی به غذا بیاندازم و برگردم. همین که وارد حجره شدم تا نگاهی به قابلمه بیندازم، دیدم کسی در را محکم میزند. در را باز کردم، دیدم آقای برهان است. گفتند: «چرا به حجره آمدی؟» گفتم: «آمدم به غذایم سر بزنم.» گفتند: «نه. زود برگرد.» بالاخره من باعجله برگشتم و در جلسه نشستم.

*دهه شهادت امام حسن مجتبی (ع) و دهه رحلت رسول خدا (ص)

مرحوم آیت الله شیخ عبد المنتظر مقدسیان از شاگردان ایشان می فرماید: ایشان هفتم ماه صفر را در مسجد لرزاده، مجلسی مهم به یاد حضرت امام‌حسن(ع) برپا میکرد و هیئت مسجد لرزاده را برای بردن به زاویۀ مقدسۀ حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) حرکت میداد. آن هم با آن ترتیب خاص که از میدان حضرت عبدالعظیم، جمعیت پیاده و دسته تشکیل میشد و جناب حاج حسن ناظم شروع به نوحه‌خواندن [می‌کرد و] با حالی سرشار از حزن و اندوه حرکت میکردند به طرف حرم مطهّر و در آنجا به سینه‌زدن و عزاداری‌کردن مشغول میشدند تا نزدیک ظهر و ظهر در مدرسۀ برهانیه نماز و اطعام [برگزار می‌شد و] بعدازظهر می آمدند به تهران و باز شب در مسجد، شام غریبان به پا میکردند. اما از مطالبی که مرحوم حاج شیخ علی‌اکبر برهان دراین‌باره به گویندگان و وعّاظ آن زمان می فرمود، این بود که بسیار سزاوار و به‌جاست که از برای امام‌حسن(ع) این ده روز را عزاداری کنید و دهۀ آخر صفر را هم به یاد رسول اکرم(ص) عزاداری بشود. چنان‌که سیره و روش بزرگان در صفحات عراق چنین بوده است.

مولف : حمید صبحانی صدر

ناشر : انتشارات بین الملل با همکاری موسسه ایمان ماندگار

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب
کد امنیتی

کتاب عالم ربانی

  • 9,500 تومان


کتب مرتبط

کتاب در محضر لاهوتیان 1
کتاب در محضر لاهوتیان 2
کتاب در محضر لاهوتیان جلد 2 و 1
کتاب در محضر مجتهدی جلد 1

کتاب در محضر مجتهدی جلد 1

در این کتاب سلسله مباحث و نکات اخلاقی..

16,000 تومان

کتاب در محضر مجتهدی جلد دوم
کتاب در محضر مجتهدی جلد اول و دوم
کتاب عطش

کتاب عطش

 ناگفته هایی از سیر توحیدی کامل ..

27,000 تومان

کتاب العبد

کتاب العبد

کتاب العبد تحلیلی بر سیر و سلوک و زندگانی  جامع فقه و عرفان عبدخدا محمدتقی بهجت رحمة الله علیه ..

13,800 تومان

کتاب دلشده

کتاب دلشده

..

11,800 تومان

کتاب الهیه

کتاب الهیه

..

9,500 تومان

کتاب شیدا

کتاب شیدا

..

18,000 تومان

کتاب سوخته

کتاب سوخته

..

14,900 تومان

کتاب در محضر حکیم

کتاب در محضر حکیم

اين كتاب با حجمي مناسب ، شامل پرسش هايي است درباره خدا، زندگي ، انسان ، هستي و... كه در حضور خيل انب..

30,000 تومان

کتاب در محضر آیت الله العظمی بهجت

کتاب در محضر آیت الله العظمی بهجت

 600 نکته کتاب اول از مجموعه بیانات حضرت استاددر مدت پانزده سال ..

10,000 تومان

کتاب در محضر حضرت آیت الله العظمی بهجت جلد دوم

کتاب در محضر حضرت آیت الله العظمی بهجت جلد دوم

 700 نکته کتاب دوم از مجموعه بیانات حضرت استاد در مدت پانزده سال  ..

10,000 تومان

کتاب در محضر حضرت آیت الله العظمی بهجت جلد 3

کتاب در محضر حضرت آیت الله العظمی بهجت جلد 3

500 نکته کتاب سوم از مجموعه بیانات حضرت استاد در مدت پانزده سال  ..

10,000 تومان

کتاب در محضر حضرت آیت الله العظمی بهجت دوره 3 جلدی

کتاب در محضر حضرت آیت الله العظمی بهجت دوره 3 جلدی

 1800 نکته در 3 جلد  از مجموعه بیانات حضرت استاد در مدت پانزده سال  ..

30,000 تومان

کتاب بیقرار

کتاب بیقرار

به آیت الله حاج آقا سید حسین فاطمی قمی عرض شد از(( از مرحوم آقای ملکی دستورالعملی مرحمت بفرمایید)) ف..

6,500 تومان

کتاب آسمانی

کتاب آسمانی

جهت دیدن اطلاعات بیشتر درباره کتاب در ستایش فاطمه (ع) بر روی لینک فوق کلیک نمایید. ..

12,000 تومان

کتاب روح مجرد

کتاب روح مجرد

 کتاب فوق یادنامه موحد عظیم و عارف کبیر حاج سید هاشم موسوی حداد از اقدم و افضل تلانده اخلاقی کب..

28,500 تومان

کتاب مهرفروزان

کتاب مهرفروزان

نمایی اجمالی از شخصیت علمی و اخلاقی حضرت علامه آیةالـله حاج سیّد محمّد حسین حسینی طهرانی به قلم آیةا..

14,500 تومان

کتاب مهر تابان

کتاب مهر تابان

یاد نامه علامه طباطبائی (قدس سره).این کتاب در دو بخش تنظیم شده است: 1ـ زندگینامه علامه قدس سره&..

17,000 تومان

 کتاب عاشورا چگونه و چرا ؟

کتاب عاشورا چگونه و چرا ؟

در ماجرای قیام امام حسین (علیه السلام) چند نکته اصلی و اساسی هست که در این بحث به طرح و تحلیل آن ها ..

6,500 تومان

کتاب سلسله مباحث اخلاقی و حوزوی جلد 1 آداب الطلاب

کتاب سلسله مباحث اخلاقی و حوزوی جلد 1 آداب الطلاب

کتاب حاضر کتابی است که در زمینه تعلیم و تربیت طلاب علوم دینیه با بیش از نیم قرن تجربه علمی و عملی عا..

40,000 تومان

کتاب انقلاب اسلامی برون رفت از عالم غربی

کتاب انقلاب اسلامی برون رفت از عالم غربی

انقلاب اسلامی بستری است برای تعریف بشری که در متن مدرنیسم، گرفتار از خود بیگانگی شده و به همان انداز..

8,000 تومان

برچسب ها: کتاب عالم ربانی, سیره اخلاقی آیت الله شیخ علی اکبر برهان, ایمان ماندگار, خرید اینترنتی کتاب مذهبی عالم ربانی, سیری در زندگی آیت الله شیخ علی اکبر برهان, استاد جاودان, موسسه ایمان ماندگار, بین الملل