صفحه اصلیارتباط با مادرباره ما
  • کتاب ملاحم و الفتن (فتنه یا آشوب های آخر الزمان)
کتاب‌های ملاحم و فتن دسته‌ای از منابع حدیثی است که به اوضاع آخرالزمان و ظهور امام عصر می‌پردازد.

اطلاعات کتاب

نام کتاب :

ملاحم و الفتن

فتنه یا آشوب های آخر الزمان

نويسنده ، مولف :

علی بن موسی بن جعفر بن طاووس

گرداوري ، مترجم :

محمد جواد نجفی

نشر ، ناشر ، انتشارات :

دارالکتب اسلامیه

تعداد صفحه / قطع و نوع جلد :

228 صفحه / رقعی شومیز

نوبت چاپ و سال چاپ :

پنجم 1381

قيمت پشت جلد کتاب ( تومان ) :

25000

موضوع :

احادیث, آخرالزمان, مهدویت

شابک :

9644811356

تگ ها :

خرید اینترنتی کتاب ملاحم و الفتن, یا فتنه یا آشوب های آخر الزمان, سید ابن طاووس, ترجمه محمد جواد نجفی, انتشارات دارالکتب اسلامیه


درباره کتاب

کتاب ملاحم و الفتن (فتنه یا آشوب های آخر الزمان)

معرفی  کتاب :

کتاب‌های ملاحم و فتن دسته‌ای از منابع حدیثی است که به اوضاع آخرالزمان و ظهور امام عصر می‌پردازد. البته این مبحث در میان شیعه غالبا با عنوان ملاحم و در میان اهل سنت بیشتر با عنوان فتن تعبیر شده و هر دو فرقه کتاب‌های خود را به همین نامها خوانده‌اند. سید بن طاووس (م ۶۶۴) عالم شیعی با استفاده از کتاب‌های فتن اهل سنت کتاب «التشریف بالمنن» معروف به «الملاحم و الفتن» را جمع آوری کرده است.

موضوع این کتاب بر خلاف چیزی که درباره آن معروف شده می‌باشد. مطالب کتاب اساسا ربطی به بحث مهدویت ندارند، و بسیاری از احادیثی که به بحث مهدویت ارتباط دارند یا ندارند، از پیامبر و امامان صادر نشده‌اند و از این رو، ارزش چندانی نمی‌توان، برای آن‌ها قایل شد.

ساختار کتاب : ابن طاووس این کتاب را در چهار بخش ترتیب داده است که سه بخش نخست آن نقل قول‌ها و ذکر روایاتی از سه کتاب در مورد ملاحم و فتن و مهدویت و آخرالزمان شناسی و بخش چهارم نیز به مثابه کشکولی است که در آن از کتب مختلف (عمدتا شیعی)، مطالبی را در حوزه‌های گوناگون، از جمله درباره ملاحم و فتن و آخرالزمان شناسی، آورده است. 

ابن طاووس این کتاب را به ترتیب «باب» طبقه بندی کرده است و از هر منبعی ابوابی را، هر چند بدون هیچ دسته بندی خاصی، نقل می‌کند؛ به این معنا که ابتدا به ذکر مطالبی از کتاب الفتن ابن حماد می‌پردازد و در قالب چند باب مطالبی را از این منبع نقل می‌کند. سپس به سراغ منبع دوم و سوم رفته و در ابواب جدید- که با شماره‌های جدیدی آغاز می‌شوند- مطالب هر کدام را نقل می‌کند. هر چند بخش چهارم کتاب- که در موضوعات مختلف و از منابع مختلف است- نه در قالب باب، بلکه در قالب فصل‌های مختصر و بدون شماره، آمده است.

بخش‌های کتاب : این کتاب از سه بخش تشکیل شده که بخش اول آن گزیده فتن ابن حماد (م ۲۲۸)، بخش دوم آن از کتاب فتن ابوصالح سلیلی (نوشته به سال ۳۰۷) و بخش سوم آن از کتاب فتن زکریا بزاز (نوشته به سال ۳۹۱) است. بخش چهارم کتاب که ملحقات آن به شمار می‌رود از کتب مختلف شیعه و اهل سنت نقل شده است. ارزش کتاب سید به جهت بخش دوم و سوم آن است چون ملاحم سلیلی و زکریا در دسترس نیست. اما کتاب الفتن ابن حماد که ابن طاووس بیشتر مطالب خود را از او نقل می‌کند؛ امروزه موجود است. روایات ابن حماد همانند دیگر اخبار ملاحم و فتن اختصاص به مهدی ندارد بلکه از رویدادهای آینده جهان اسلام تا قیامت و بخشی به مهدی و نشانه‌های ظهور او اختصاص دارد. بنابراین بخش قابل توجهی از کتاب التشریف به پیش گویی‌های صحابه و همچنین احادیثی از رسول خدا درباره حوادث آینده اسلام و مسلمانان، سفیانی، مهدی و نشانه‌های او، دجال، نزول عیسی علیه‌السّلام و برخی از نشانه‌های قیامت اختصاص دارد که سید بن طاووس بدون نقد و بررسی این اخبار، آنها را در کتاب خود آورده است. سه نفر محدثی که ابن طاووس از آنان نقل می‌کند، از اهل سنت هستند و طبعا توثیق و جایگاهی میان شیعیان امامیه ندارند. اما سید ابن طاووس توثیقاتی را که رجالیون عامه درباره ابن حماد گفته‌اند، نقل کرده و سخنی از تضعیف او نگفته است. طبیعی است که انتخاب و بیان توثیقات از سوی سید به دلیل آن است که وی از کتاب الفتن نقل می‌کند نه آنکه تاییدی از یک عالم شیعی نسبت به ابن حماد باشد. 

گزار ش محتوا ( جایگاه و اهمیت کتاب ) : کتاب حاضر- که در نگاه نخست بخش عمده آن درباره آخرالزمان شناسی و نشانه‌های ظهور به نظر می‌آید در دیدگاه محدثان و عالمان شیعه، پس از سید اهمیت فراوانی یافته است و از احادیث آن به مثابه روایاتی درباره علامت‌های ظهور بهره برده‌اند. علامه مجلسی روایات الفتن را به نقل از ابن طاووس گزارش کرده و دیگر محدثان بعدی نیز چنین کرده‌اند. 

از سطح محدثان و عالمان رده بالا و محقق شیعه نیز که بگذریم، کتاب التشریف بالمنن ابن طاووس، همانند دیگر کتب او به دلیل جایگاه ویژه‌ای که سید در میان علما دارد، در میان علما و طلاب و حوزه‌های علمیه شیعه، از اهمیت فراوانی برخوردار است و اکثریت بر این گمان‌اند که این کتاب از احادیث معتبر شیعی و در خصوص مهدویت و علایم ظهور نگاشته شده است؛ به گونه‌ای که نام کتاب در بسیاری از چاپ‌ها از التشریف بالمنن فی التعریف بالفتن به الملاحم و الفتن فی ظهور الغائب المنتظر تغییر داده است.

 بخش‌ها و فصول :بخش نخست آن، روایاتی است که از کتاب الفتن نعیم بن حماد نقل کرده و نزدیک به نیمی از کل کتاب را شکل می‌دهد. بخش دوم، روایاتی است که از الفتن سلیلی نقل کرده و حدود یک چهارم کتاب را شکل می‌دهد. بخش سوم، روایاتی است که از الفتن ابو یحیی زکریا آورده و حدودا نیمی از یک چهارم باقیمانده کتاب را شکل می‌دهد و بخش چهارم که نیم دیگری از یک چهارم کل کتاب را شکل می‌دهد، کشکولی است که از کتاب‌های مختلف گردآوری شده است. بنابراین، بجاست که این منابع، به ویژه سه منبع نخست مورد کاوش قرار گیرد و میزان صحت و اعتبار آن‌ها سنجیده شود. 

هر یک از باب‌هایی که در بخش‌های اول تا سوم آمده و همچنین، فصل‌هایی که در بخش چهارم آمده، عمدتا شامل یک روایت است و تنها در مواردی استثنایی، یک باب، دو یا سه روایت را شامل می‌شود که همگی با مضمون واحد هستند و در مواردی نیز همگی یک روایت با اسناد متفاوت هستند. بنابراین، از طریق تعداد ابوابی که سید در این کتاب درج کرده است، به طور تقریبی می‌توان دریافت که چه تعداد روایت در آن وجود دارد.

مأخذ مؤلف : ابن طاووس ۲۱۱ باب (حدود ۲۳۰ روایت) از الفتن نعیم بن حماد، ۸۴ باب (حدود نود روایت) از الفتن سلیلی، ۵۱ باب (حدود ۵۵ روایت) از الفتن زکریا بن یحیی و ۴۱ فصل (حدود شصت روایت) را در بخش آخر از کتب مختلف نقل کرده است. بنابراین، سید در این کتاب حدود ۴۲۵ تا ۴۵۰ روایت را نقل کرده است. از این روایات، تنها حدود ۱۵۰ روایت آن به پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم منسوب است، حدود ۴۵-۵۰ روایت به امام علی علیه‌السّلام، پنج روایت به امام حسن علیه‌السّلام، دو روایت به امام حسین علیه‌السّلام، چهار روایت به امام محمد باقر علیه‌السّلام، دو یا سه روایت به امام صادق علیه‌السّلام و یک روایت به امام کاظم علیه‌السّلام و امام رضا علیه‌السّلام منسوب‌اند و حدود نیمی دیگر از روایات این کتاب موقوف‌اند و سند آن‌ها به پیامبر یا امامان شیعه نمی‌رسد و از صحابه یا تابعین نقل شده‌اند.

 موضوع روایات کتاب : از این روایت‌ها تنها حدود ۱۷۰ روایت به بحث مهدویت و نام و اوصاف مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف، نشانه‌های ظهور، مدت زمان حکومت، اوصاف حکومت و یاران حضرت مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف می‌پردازند و بخش عمده روایات از اساس ارتباطی به مهدویت ندارند و بر فرض درستی، بیشتر پیش بینی‌هایی درباره مسائلی هستند که دیر یا زود، پس از عصر پیامبر و صحابه رخ می‌دهند؛ مثلا بخشی از روایات به صلح امام حسن علیه‌السّلام با معاویه و سخن از حکومت بنی امیه و بنی عباس است. بخشی از آن‌ها به حمله ترک‌ها و سیطره آن‌ها بر اعراب اشاره دارند و بسیاری دیگر، اساسا به ملاحم و فتن ارتباطی ندارند؛ مانند توصیف آب و هوای خوش تبت. 

بنابراین، تنها بخش کمتری از روایات التشریف بالمنن درباره با موضوع مهدویت، به صورت عام است و بسیاری از آن‌ها به مسایل دیگری می‌پردازند. اما به هر حال، بخش قابل ملاحظه‌ای از آن؛ یعنی حدود ۱۷۰ روایت از آن به بحث مهدویت مربوط است و اگر آن ۱۷۰ روایت را پذیرفتنی بیابیم، تا حدودی کتاب التشریف بالمنن پذیرفتنی خواهد بود.

 بررسی روایات کتاب : متاسفانه بسیاری از ۱۷۰ روایتی که درباره مهدویت‌اند، به پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم یا امامان ختم نمی‌شوند و تنها حدود ۷۵ روایت از آن‌ها به پیامبر یا امامان ختم می‌شوند و بقیه آن‌ها موقوف هستند و از افرادی غیرمعصوم روایت شده‌اند. بنابراین، تنها حدود ۷۵ روایت؛ یعنی حدود یک ششم از کل کتاب، به بحث مهدویت می‌پردازد که روایات آن‌ها به معصوم نسبت داده شده است. البته، طریق آن، از وثاقت و اعتبار لازم را ندارد. اما مشکل جدی تری که بروز می‌کند، این است که بسیاری از همین ۷۵ روایتی که به معصومان نسبت داده شده‌اند، از لحاظ تطابق با عقاید مسلم شیعی درباره مهدویت و با تاریخی که ما پشت سر نهاده‌ایم، با اشکال مواجه‌اند. 

مشکل دیگر بسیاری از این روایات، ناسازگاری آن‌ها با تاریخ است. به عبارت دیگر، در برخی از این روایات، برای ظهور مهدی تاریخ مشخص شده است؛ مثلا در روایتی از پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم نقل شده است که «راس سال ۳۵۰ منادی از آسمان ندا می‌دهد... و مهدی در مکه ظهور می‌کند...» ؛ در حالی که اکنون سال ۱۴۲۷ ق است و هنوز ندایی از آسمان شنیده نشده و مهدی نیز ظهور نکرده است. همچنین در پاره‌ای از این روایات، ابراز شده است که پس از پایان یافتن حکومت بنی عباس، مهدی ظهور می‌کند، در حالی که قرن‌ها پیش حکومت بنی عباس منقرض شده و از ظهور امام خبری نیست. همچنین در پاره‌ای از این روایات به سن مهدی در حین ظهور اشاره شده است و برای نمونه از سن پنجاه و یک سالگی برای حضرت سخن به میان آمده است، در حالی که در زمان نگارش کتاب و زمان ابن طاووس؛ یعنی هشت قرن پیش، بیش از پانصد سال از تولد امام می‌گذشت، مگر این که چنین توجیه کنیم که امام در هنگام ظهور ۵۱ ساله به نظر می‌رسد. البته باب توجیه فراخ است. 

مشکل دیگری که این روایات دارند؛ تناقض درونی آن هاست. بسیاری از این روایات به لحاظ محتوا با یکدیگر تناقض دارند. مثلا در باب مدت زمان حکومت امام، در حالی که بسیاری از این روایات زمان حداقل هفت سال و حداکثر نه یا ده سال را تعیین می‌کنند، برخی دیگر، از چهارده، سی و چهل سال خبر می‌دهند. 

بنابراین، از مجموع ۷۵ روایتی که از پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم و معصومان نقل شده و به موضوع مهدویت می‌پردازد، بسیاری از آن‌ها از نظر محتوا با عقاید شیعی و تاریخ قطعی مطابقت نداشته و برخی از آن‌ها با یکدیگر نیز ناسازگارند. 

از این مجموعه که بگذریم، بسیاری دیگر از این هفتاد و پنج روایت به وصف کلی امام و حکومت، مانند این که مهدی از اهل بیت یا از فرزندان پیامبر یا از فرزندان فاطمه است و از رضایت مردم از این حکومت و وفور نعمت‌ها، عدل گستری در زمان حکومت مهدوی و... می‌پردازند که ظاهرا مشکل جدی ندارند. بسیاری دیگر از این روایات نیز به علائم ظهور مهدی، همچون خروج سفیانی، پرچم‌های سیاهی که از مشرق به حرکت می‌افتند، منادی که از آسمان ندا می‌دهد و... که این نشانه‌ها هر چند در روایات شیعی و سنی وارد شده‌اند، در مورد بسیاری از آن‌ها تردیدهایی وجود دارند.

جمع‌بندی کلی از محتوای کتاب : بنابراین، در جمع بندی کلی از محتوای کتاب التشریف بالمنن نیز به این نتیجه می‌رسیم که بسیاری از مطالب کتاب، اساسا ربطی به بحث مهدویت ندارند، و بسیاری از احادیثی که به بحث مهدویت ارتباط دارند یا ندارند، از پیامبر و امامان صادر نشده‌اند و از این رو، ارزش چندانی نمی‌توان برای آن‌ها قایل شد. بسیاری دیگر از روایاتی که به بحث مهدویت مربوط بوده و به پیامبر یا امامان نیز نسبت داده شده‌اند، یا با عقاید مسلم شیعی در تضادند، یا با مسلمات تاریخی ناسازگارند یا محتوای آن‌ها با یکدیگر تناقض دارند و برخی از آن‌ها هر چند در روایات شیعه و سنی، در دیگر کتاب‌ها وارد شده‌اند؛ اما مورد تردید قرار دارند. تنها بخش اندکی از روایات این کتاب را می‌توان در ارتباط با مهدویت پذیرفت که آن‌ها نیز به تبیین اوصاف کلی درباره امام و حکومت او می‌پردازند و از این رو، هر چند به لحاظ محتوا معتبرند؛ اما اطلاعات ارزشمند و ویژه‌ای در اختیار نمی‌نهند. افزون بر این که از این امر نباید غفلت ورزید که بر اساس بررسی منابع کتاب، حتی همین روایات دسته اخیر نیز از لحاظ سند معتبر نیستند. 

اما این که وی این کتاب را مربوط به مهدویت نمی‌داند، اولا از نام گذاری این کتاب به التشریف بالمنن فی التعریف بالفتن و ثانیا از هدفی که خود سید برای نوشتن این کتاب مطرح ساخته است، روشن می‌شود. به رغم این که برخی از چاپ‌های این کتاب به الملاحم و الفتن فی ظهور الغائب المنتظر تغییر نام یافته است، ابن طاووس این کتاب را التشریف بالمنن فی التعریف بالفتن نام نهاده است و هدف او معرفی فتنه‌هایی بوده که در روایات مطرح شده و چه بسا، ممکن است افراد دچار آن‌ها شوند، یا از آنچه در گذشته اتفاق افتاده است، عبرت بگیرند.

هدف نگارش نویسنده : ابن طاووس در مقدمه کتاب به اهمیت شناخت ملاحم و فتنه‌ها و به شمول این ملاحم بر معجزاتی اشاره دارد که باعث سر فرود آوردن در برابر خداوند می‌شود و کسی که آن‌ها را بشناسد، به وسیله صدقات و دعا می‌تواند از خطر آن‌ها در امان باشد. این هدف، دقیقا همان چیزی است که با روحیه عابدانه ابن طاووس همخوانی دارد. اساس هدف وی از نوشتن این کتاب طرح مباحث مربوط به مهدویت- که امری اعتقادی و در دیدگاه ابن طاووس فوق العاده مهم است- نبوده و او در پی معرفی فتنه‌ها، رویدادها و آشوب‌هایی بوده که در روایات اهل سنت، چه از طریق پیامبر و امامان و چه از طریق سایر افراد، به آن‌ها اشاره شده و احتمالا رخ داده یا رخ خواهند داد. 

ابن طاووس به اعتبار آن‌ها اعتقادی ندارد. او هم در پایان بخش نخست، پس از اتمام نقل قول‌های خود از ابن حماد و هم در پایان بخش سوم- که روایات هر سه بخش اصلی به پایان می‌رسد ذمه خود را از عهده روایاتی که از سه کتاب نقل کرده، مبرا ساخته است و تصریح می‌کند که هدف وی صرفا نقل این احادیث بوده است.

اهمیت کتاب : کتاب ملاحم ابن طاووس در میان نویسندگان بعدی شیعه جایگاه ممتازی یافته و بسیاری از متاخران، روایات او را که در حقیقت روایات اهل سنت است، نقل کرده‌اند. در این کتاب مطالبی هم هست که جای بررسی و تامل دارد چنانکه کعب الاحبار و عبدالله بن سلام دو مخالف امیرالمؤمنین علیه‌السّلام را  از خواص یاران آن حضرت می‌داند و به منبع غیرمعتبری ارجاع می‌دهد.

مولف : سید بن طاووس

ناشر :  انتشارات دارالکتب اسلامیه

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب
کد امنیتی

کتاب ملاحم و الفتن (فتنه یا آشوب های آخر الزمان)

  • 25,000 تومان

بهتر است از مرورگرهای فایرفاکس یا آخرین نسخه کروم استفاده نمایید


کتب مرتبط

کتاب امید و انتظار

کتاب امید و انتظار

 حکومت الهی حضرت مهدی (عج) در روی زمین اطلاعات ک..

20,000 تومان

کتاب بصیرت و انتظار فرج

کتاب بصیرت و انتظار فرج

انتظار ظهور حاکميت عالي‌ترين شخصيت هستي، نشانه‌ي بلوغ بشريت است. بايد تلاش کرد تا اين انتظار زنده و ..

15,000 تومان

کتاب لهوف سید ابن طاووس

کتاب لهوف سید ابن طاووس

سوگنامه سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام ..

30,000 تومان

کتاب لهوف الملهوف علی قتل الطفوف

کتاب لهوف الملهوف علی قتل الطفوف

کتاب اللهوف علی قتل الطفوف که به لهوف شهرت یافت قطعا یکی از مشهور ترین مقاتلی است که پیش از دوران مع..

16,000 تومان

کتاب لهوف سید ابن طاووس

کتاب لهوف سید ابن طاووس

کتاب لهوف سید بن طاووس (به ضمیمه قیام مختار اثر حاج شیخ عباس قمی رحمه الله) ..

40,000 تومان

کتاب نجم الثاقب در احوال امام غایب

کتاب نجم الثاقب در احوال امام غایب

نجم‌الثاقب (نام کامل: «النجم الثاقب فی احوال الامام الحجة الغائب») کتابی‌است به زبان فارسی نوشتهٔ حا..

135,000 تومان

کتاب مهدی موعود

کتاب مهدی موعود

کتاب مهدی موعود که ترجمه جلد 13 بحار الانوار علامه مجلسی است و به همت مرحوم علامه حسن بن محمد و..

100,000 تومان

کتاب مکیال المکارم در فوائد دعا برای حضرت قائم

کتاب مکیال المکارم در فوائد دعا برای حضرت قائم

نویسنده‌ی این کتاب گرانقدر، «سید محمد تقی موسوی اصفهانی» ماجرای نوشتن مکیال المکارم را چنین تعریف می..

130,000 تومان

کتاب کمال الدین و تمام النعمة

کتاب کمال الدین و تمام النعمة

باب 33 روایات امام صادق علیه السّلام در باره امام دوازدهم علیه السّلام و غیبت آن حضرت می باشد ..

140,000 تومان

 کتاب ترجمه کامل اقبال الاعمال

کتاب ترجمه کامل اقبال الاعمال

دعا بهترین نمود عبادت مغز پرستش ، استوانه ی دین داری ، نور آسمان ها و زمین ، کلید رستگاری محبوب ترین..

145,000 تومان

کتاب فرهنگ الفبایی مهدویت موعودنامه

کتاب فرهنگ الفبایی مهدویت موعودنامه

کتاب حاضر "فرهنگ الفبایی مهدویت (موعودنامه)" است که به موضوع حضرت مهدی(عج)، غیبت، انتظار، ظهور و دیگ..

88,000 تومان

کتاب امام مهدی موجود موعود

کتاب امام مهدی موجود موعود

جهت دیدن اطلاعات بیشتر درباره کتاب امام مهدی (عجج) موجود موعود بر روی لینک فوق کلیک نمایید ..

35,000 تومان

کتاب زندگانی امام مهدی از ولادت تا ظهور

کتاب زندگانی امام مهدی از ولادت تا ظهور

کتاب  زندگانی امام مهدی(عج) از ولادت تا ظهورکه توسط علامه قزوینی نوشته شده یکی از بهترین ک..

60,000 تومان

کتاب زندگانی امام حسن عسکری (ع) از ولادت تا شهادت

کتاب زندگانی امام حسن عسکری (ع) از ولادت تا شهادت

در کتاب پیش روی شما زندگانی امام حسن عسگری (ع) از تولد ایشان و شهادت امام هادی (ع) وازدواج حضرت با ن..

20,000 تومان

کتاب مهج الدعوات و منهج العنایات

کتاب مهج الدعوات و منهج العنایات

مُهَجُ الدّعَوات وَ مَنهَجُ العِبادات‏ کتابی در دعا و حرز، تألیف سید بن طاووس (متوفای ۶۶۴ ق) . او در..

90,000 تومان

کتاب غیبت نعمانی

کتاب غیبت نعمانی

کتاب الغَیْبَة عنوان یکی از آثار مهم شیعه در موضوع غیبت و ظهور امام دوازدهم شیعیان نوشته ابو عبدالله..

94,000 تومان

کتاب غیبت

کتاب غیبت

این كتاب از بهترین و مهمترین منابع شیعه در مورد مسئله غیبت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف بوده..

54,000 تومان

کتاب فلاح السائل

کتاب فلاح السائل

فَلاحُ السّائل وَ نَجاحُ الْمَسائِل فی عَمَلِ الْیَوم و اللَّیْل، کتابی در دعا، نماز و اعمال مستحب ن..

40,000 تومان

کتاب روز رهایی

کتاب روز رهایی

نویسنده در مقدمه کتاب تاکید می‌کند که در دوره آخرالزمان زندگی می‌کند و در این مساله شکی ندارد از این..

140,000 تومان

کتاب معارف و اخلاق

کتاب معارف و اخلاق

سید رضی الدین علی بن جعفر علوی حسنی معروف به سید بن طاووس از اعظم فقها و اندیشمندان شیعه در قرن ششم ..

21,000 تومان

کتاب نگین آفرینش 1

کتاب نگین آفرینش 1

درس نامه دوره عمومی معارف مهدویت( ویراست سوم ) مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم  ..

28,000 تومان

کتاب نگین آفرینش 2

کتاب نگین آفرینش 2

درس نامه دوره عمومی معارف مهدویت( ویراست سوم ) مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم  ..

18,000 تومان

کتاب نگین آفرینش دوره 2 جلدی

کتاب نگین آفرینش دوره 2 جلدی

كتاب نگين آفرينش به عنوان درس نامه ي دوره مقدماتي مباحث مهدويت مورد استقبال بسياري از اقشار مختلف فر..

46,000 تومان

کتاب مساله مهدویت دفتر اول ویژگی های امام عصر(عجج)

کتاب مساله مهدویت دفتر اول ویژگی های امام عصر(عجج)

کتاب "مساله مهدویت" در 4 فصل و 14 گفتار منتشر شده است :  اضطرار به امام زمان(ع)، حیات امام زمان..

40,000 تومان

کتاب مساله مهدویت دفتر دوم وظایف منتظران

کتاب مساله مهدویت دفتر دوم وظایف منتظران

کتاب "مساله مهدویت" در 4 فصل و 14 گفتار منتشر شده است :  اضطرار به امام زمان(ع)، حیات امام زمان..

24,000 تومان

کتاب مساله مهدویت دوره 2 جلدی

کتاب مساله مهدویت دوره 2 جلدی

این کتاب را با قلمی روان و ساده توصیف شده و  فهرست آیات، روایات و دعاها همچنین فهرست منابع نیز ..

64,000 تومان

کتاب دارالسلام در احوالات حضرت مهدی (عجج)

کتاب دارالسلام در احوالات حضرت مهدی (عجج)

اوضاع آشفته و اسفناک جهان، جنگ های سرد و گرم، مسابقات تسلیحاتی، صف آرایی قدرتمندان و تولید و تکثیر س..

34,000 تومان

کتاب هزار و یک نکته پیرامون امام زمان علیه السلام

کتاب هزار و یک نکته پیرامون امام زمان علیه السلام

پیامبر صلی الله علیه وآله و ائمّه علیهم السلام در فرصت هایِ مختلف از آن حضرت سخن گفته اند، حتّی به ج..

23,750 تومان

کتاب زبورنور هزارو یک نکته از زندگانی حضرت مهدی(عجج)

کتاب زبورنور هزارو یک نکته از زندگانی حضرت مهدی(عجج)

 محتوای این اثر می‌کوشد تا هرچه را در ذهن انسان درباره امام عصر(عج) است، حتی به شکل موجز پاسخ د..

35,000 تومان

کتاب نظام ولایت فقیه نظام علوی یا مهدوی؟

کتاب نظام ولایت فقیه نظام علوی یا مهدوی؟

کتاب «نظام ولایت فقیه؛ نظام علوی یا مهدوی؟» نوشته حجت الاسلام محمد نجفی، مدرس حوزه‏ علمیه قم از سوی ..

12,000 تومان

کتاب مهدی موعود آیت الله دستغیب

کتاب مهدی موعود آیت الله دستغیب

کتاب حاضر شامل داستان های شگفت حکمت ها و اندرزها با موضوع حضرت مهدی (عج) می باشد. از جمله منافع این ..

6,500 تومان

کتاب عطش انتظار

کتاب عطش انتظار

این کتاب(عطش انتظار) گردآوری شده از برخی کتابهای معتبر است که حاوی قضایایی تکان دهنده می باشد. ..

9,800 تومان

کتاب دولت کریمه ی امام زمان (عج)

کتاب دولت کریمه ی امام زمان (عج)

این کتاب نوشته سید مرتضی مجتهدی سیستانی بوده و مشتمل بر بحث های جالبی درباره شک.فایی عقل و اندیشه، پ..

12,000 تومان

کتاب روزنه هایی از عالم غیب

کتاب روزنه هایی از عالم غیب

بیان داستان های واقعی و کرامات ائمه اطهارعلیهم السلام و عالمان عامل و زاهدان پیرو اهل بیت علیهم السل..

50,000 تومان

کتاب ربانی آیات الله و منتهی الامال جمیع انبیاء و اوصیا (علیهم السلام)

کتاب ربانی آیات الله و منتهی الامال جمیع انبیاء و اوصیا (علیهم السلام)

کتاب ربانی آیات الله و منتهی الامال جمیع انبیاء و اوصیا (ع) بیانات آیت الله وحید خراسانی در مورد اما..

25,000 تومان

کتاب حضرت بقیة الله صلوات الله علیه

کتاب حضرت بقیة الله صلوات الله علیه

کتاب «حضرت بقیه‌الله(عج)» به قلم آیت‌الله استاد محمد شجاعی از سوی انتشارات سروش منتشر شد. نوشتار حاض..

24,000 تومان

کتاب انتظار عامیانه, انتظارعالمانه, انتظارعارفانه

کتاب انتظار عامیانه, انتظارعالمانه, انتظارعارفانه

کتاب حاضر با بررسی مفهوم انتظار، سه رویکرد متفاوت به این مفهوم را مورد بررسی قرار می‌دهد؛ نگاه عامیا..

19,000 تومان

کتاب العبقری الحسان فی احوال مولانا صاحب الزمان (دوره نه جلدی)

کتاب العبقری الحسان فی احوال مولانا صاحب الزمان (دوره نه جلدی)

این کتاب ارزشمند که حدود 60 سال پیش تألیف شده، تاسال 1387 شمسی فقط به صورت چاپ سنگی موجود بود. به هم..

500,000 تومان

کتاب آیین انتظار

کتاب آیین انتظار

در این نوشتار خلاصه ای از کتاب مکیان المکارم فی فواید الدعا للقائم (عج) نوشته سید محمد تقی موسوی اصف..

20,000 تومان

کتاب تکالیف بندگان نسبت به امام زمان (ع)

کتاب تکالیف بندگان نسبت به امام زمان (ع)

این کتاب، قسمتی از کتاب شریف مکیال المکارم، اثر آیت اللّه‏ سیّد محمدتقی موسوی اصفهانی است. کتاب حاضر..

18,000 تومان

کتاب تا آخرین قیام: سیری در مراحل قیام زمینه سازان ظهور

کتاب تا آخرین قیام: سیری در مراحل قیام زمینه سازان ظهور

کتاب «تا آخرین قیام» درصدد است که با استفاده از آگاهی‌هایی که مدارک اسلامی در اختیار ما قرار داده اس..

20,000 تومان

کتاب کشف المحجه(فانوس)

کتاب کشف المحجه(فانوس)

کشف المحجه از آثار بسیار مهم سید بن ط..

37,000 تومان

برچسب ها: کتاب ملاحم الفتن, یا فتنه ها و آشوبهای آخر الزمان, سیدابن طاوس, دارالکتب اسلامیه, خرید اینترنتی کتاب ملاحم و الفتن, یا فتنه یا آشوب های آخر الزمان, سید ابن طاووس, ترجمه محمد جواد نجفی, انتشارات دارالکتب اسلامیه