صفحه اصلیارتباط با مادرباره ما
  • کتاب مواعظ, مجالس المواعظ و البکاء فی ایام عاشورا
از شاخصه‌های شیخ جعفر شوشتری، نفوذ کلام وی در بین مردم و روحانیون بود. داستان‌هایی از تأثیرگذاری منبر و سخنان وی نقل شده است.

اطلاعات کتاب

نام کتاب :

مواعظ

مجالس المواعظ و البکاء فی ایام عاشورا

نويسنده ، مولف :

آیت الله شیخ جعفر شوشتری

گرداوري ، مترجم :

علامه شهیرشیخ جعفر شوشتری

نشر ، ناشر ، انتشارات :

نیک معارف

تعداد صفحه / قطع و نوع جلد :

176 صفحه / وزیری شومیز

نوبت چاپ و سال چاپ :

هفتم 1392

قيمت پشت جلد کتاب ( تومان ) :

12000

موضوع :

روضه شوشتری, مقتل شیخ جعفر شوشتری, روضه های شیخ جعفر شوشتری

شابک :

9789645567017

تگ ها :

خرید اینترنتی کتاب مواعظ, مجالس المواعظ و البکاء فی ایام عاشورا, علامه شهیر مرحوم حاج شیخ جعفر شوشتری, انتشارات نیک معارف, شیخ شوشتری و امام حسین, کتاب های ایت الله شوشتری, روضه شوشتری, مقتل شیخ جعفر شوشتری, روضه های شیخ جعفر شوشتری, کتاب های شیخ جعفر شوشتری, خصائص الحسینیه شیخ جعفر شوشتری


درباره کتاب

کتاب مواعظ, مجالس المواعظ و البکاء فی ایام عاشورا

او در سال ۱۲۳۰ (قمری) در شهر شوشتر متولد شد. نسب پدری او به عالم شیعه علی بن حسین نجار می‌رسد. پدر او مدتی در شهر کاظمین عراق سکونت داشت و او نیز مدتی به همراه پدر در این شهر ساکن بود. شیخ جعفر در اوایل هم مباحثهٔ علامه شیخ محمدآل یاسین بود، که در محضر شیخ عبدالنبی کاظمی و شیخ اسماعیل بن اسدالله کاظمی شاگردی نمود. او در ایام طاعون به شوشتر مراجعت کرد و پس از چندی به کربلا بازگشت و مدتی از تدریس شیخ محمدحسین اصفهانی، صاحب «فصول» و شریف‌العلماء استفاده کرد. سپس برای تحصیل علم به همراه پدرش به نجف رفت و این در زمانی بود که شیخ انصاری در رأس حوزه علمیه نجف بود. در سال ۱۲۵۵ به شوشتر بازگشت. رساله علمیه منهج الرشاد را نوشت و حسینیه‌ای در شوشتر بنا کرد. در سال ۱۲۸۷ مقبره دانیال نبی در شهر شوش به دستور شیخ جعفر شوشتری و به دست حاج ملا حسن معمار ترمیم شد. مجدداً در سال ۱۲۹۱ قمری با خانواده اش به کربلا بازگشت و در سال ۱۳۰۲ یک سفر تاریخی به ایران داشت که از مسیر نجف، کربلا، بغداد به قصد زیارت علی بن موسی الرضا حرکت کرد و در حالی که سیزده روز از ماه رمضان باقی‌مانده بود به شهر ری در جوار مرقد حضرت عبدالعظیم وارد شد، پس از ورود به آنجا عده‌ای از علمای بزرگ تهران و امنای ناصرالدین شاه قاجار و سایر طبقات مردم به دیدار او رفتند و درخواست کردند که به تهران بیایند، او هم قبول کرد و به تهران آمد و در تهران در مسجد مروی به اقامه نماز جماعت و وعظ و ارشاد پرداخت.

شیخ جعفر یک خطیب توانا با بیانی رسا و بلیغ بود. موعظه‌ها و سخنان او آنچنان به او شهرت داده بود که فقاهت او را تحت‌الشعاع قرار داده بود. پس از مدتی چون مسجد مروی گنجایش جمعیت زیاد را نداشت ایشان به پیشنهاد شاه، به مسجد سپهسالار اقامه نماز و خطابه می‌کردند، به گفته یکی از شاگردان او، چهل هزار نفر در این جماعت شرکت می‌کردند. گفته می‌شود که ناصرالدین شاه غالباً با لباس مبدل در جلسات او حاضر می‌شد تا به خطبه‌های او گوش دهد. او در اوایل ماه شوال همان سال به طرف خراسان رفت در آنجا مریض شد، با این حال در نماز جماعت شرکت می‌کرد و مردم را موعظه می‌نمود، اثر موعظه‌های او به نحوی بود که علما و مجتهدین و مستمعین معمولاً مانند مجلس روضه، گریه و ناله می‌کردند. اقامت او در خراسان یک ماه هم کمتر شد، دوباره به تهران برگشت. از همان دهه اول و چند روز از دهه دوم محرم آن سال در تهران منبر رفت. در این ایام صدر اعظم و بسیاری از مردم به دیدار او رفتند. روزی هم ناصرالدین شاه به دیدار او رفت و به او پیشنهاد کرد که در تهران بمانند اما شیخ گفت که دوست دارم این مشت استخوان در جوار حضرت ابوتراب، به تیره تراب سپرده شود. سه فرزند پسر او بنام‌های ابراهیم، اسماعیل و محمدعلی بودند.

خصوصیات اخلاقی : محدث نوری در (دارالسلام)، به نقل از خود آن مرحوم آورده كه: بعد از فراغ از تحصیل و حصول درجه اجتهاد از نجف اشرف، به وطن خویش مراجعت و مشغول به تبلیغ احكام بودم. و چون در وعظ و منبر مهارتی نداشتم، ماه مبارک رمضان از تفسیر صافی، و ایام عاشورا از روی كتاب روضة الشهدا ملا حسین کاشفی قرائت می كردم. سال اول به این منوال گذشت و محرم رسید. شبی فكر نمودم تا كی از روی كتاب بخوانم. در این خیال رفتم كه دیگر از كتاب در منبر مستغنی شوم. ملول شده به خواب رفتم. در خواب دیدم گویا (کربلا) هستم و همان موقعی است كه حضرت اباعبدالله (علیه السلام) در آن سرزمین نزول اجلال فرموده. (من در خیمه آن حضرت رفته، سلام كردم. حضرت مرا در نزد خویش نشاند، و به حبیب بن مظاهر اسدی فرمود كه: فلانی میهمان ماست اما از آب چیزی نزد ما نیست، ولی آرد و روغن داریم، بر خیز و طعامی برای او تهیه كن. در آن دم، حبیب بر خاسته طعامی درست نموده، آورده جلو من گذاشت. من چند لقمه كوچكی از آن طعام تناول كردم و از خواب بیدار شدم. اینك از بركت آن طعام به اخبار مصایب و لطایف و كنایات آثار ائمه صلوات الله علیهم اجمعین مطلع گشته ام. شیخ، در زهد و تقوای خود، راه سلوك شرعی یعنی تبعیت محض از آیات قرآن و كلمات خاندان وحی را پیش چشم داشت. لذا با صوفیان بشدت در تعارض و تضاد بود، چرا كه آنان با راههای خود ساخته بدعت آلود، مردم را از راه حق منحرف می كنند. اما بیان رسا و بلیغ شیخ در مواعظ و بیانات منبری كه از تقوا و زهد والای او نشات می گرفت، آنچنان به او شهرت واعظ بخشیده كه فقاهت او را تحت الشعاع قرار داده است. در واقع، اگر بدانیم كه پیامبر هدف از بعثت را تتمیم مكارم اخلاق مردم می داند، آنگاه به ارزش وعظ و خطابه آگاه می شویم، بویژه آنگاه كه سخن از دل برآید و لاجرم بر دل نشیند. و بیان شیخ، اینگونه بود.

نفوذ کلام شوشتری : از شاخصه‌های شیخ جعفر شوشتری، نفوذ کلام وی در بین مردم و روحانیون بود. داستان‌هایی از تأثیرگذاری منبر و سخنان وی نقل شده است؛ از جمله:

  • آیت الله اراکی به نقل از شیخ عبدالکریم حائری (مؤسس حوزه علمیه قم) نقل کرده است : روزی پای منبر حاج شیخ جعفر شوشتری بودم که ناگهان گفت: می‌خواهم شما را امتحان کنم و بیازمایم که آیا اهل ایمانید و ایمان دارید یا خیر؟ زیرا خداوند می‌فرماید:

إنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذینَ إذا ذُکرَ اللَّهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَ إذا تُلِیتْ عَلَیهِمْ آیاتُهُ زادَتْهُمْ إیماناً وَ عَلی رَبِّهِمْ یتَوَکلُونَ (۸أنفال/۲)

مؤمنان همان کسانی هستند که چون یاد خدا به میان آید دل‌هایشان خشیت گیرد و چون آیات او را بر ایشان بخوانند، بر ایمانشان بیفزاید و بر پروردگارشان توکل کنند.

اکنون آیاتی از قرآن را بر شما تلاوت می‌کنم تا با مؤثر نبودن آن معلوم گردد که اهل ایمانید یا خیر. تا این جمله را در منبر فرمود، من سخت ترسیدم و به فکر فرو رفتم که اگر آیاتی را که می‌خواند در من اثری نداشت چه کنم؟ باری، خود را جمع کردم و آماده نشستم تا گوش به آیات دهم. آنگاه شروع کرد و آیاتی از قرآن کریم را قرائت کرد و الحمدللّه احساس کردم که آن آیات شریفه در من اثر کرد.

  • آیت الله شیرازی بیان داشته است: در جریان سفر مرحوم شوشتری به ایران، هنگامی که ایشان وارد تهران گردید، انبوه مردم از جمله سفیر کشور روسیه به ملاقات ایشان رفتند. مردم تقاضای موعظه کردند و مرحوم شوشتری بنا به اصرار مردم، سرش را بلند کرد و فرمود: «مردم! آگاه باشید که خدا در همه جا حاضر است و به نهفتۀ سینه‌ها داناست.» «إِنَّهُ عَلِیمٌ بِذَاتِ الصُّدُورِ»(هود/۵).این فراز تکان‌دهنده و کوتاه، اثری عمیق در مردم نهاد؛ به گونه‌ای که اشکها روان شد و قلبها تپید و مردم دگرگون شدند. سفیر روسیه در نامه‌ای به امپراطوری روس در این مورد نوشت: «تا هنگامی که این قشر روحانیون راستین مذهبی، در میان مردم باشند و مردم از آنان پیروی کنند، سیاست ما کاری از پیش نمی‌برد؛ چرا که وقتی یک جملۀ شوشتری دریک مجلس عظیم، این گونه دگرگونی ایجاد می‌کند، روشن است که دستورات و فتواهای آنان چه خواهد کرد.

از شیخ جعفر شوشتری آثاری باقی مانده است؛ از جمله:

  • فواید المشاهد
  • خصایص الحسینیه
  • سخنرانی‌های شیخ جعفر شوشتری در ماه محرم الحرام شامل چهارده مجلس
  • بیست و سه مجلس
  • منهج الرشاد

ارادت به امام حسین(ع) : شیخ جعفر، به امام حسین(ع) و ذکر مصائب عاشورا اهتمام داشت. او با کهولت سن، تا آخرین مراحل زندگی خویش منبر می‌رفت و به وعظ و ارشاد می‌پرداخت. در رؤیای مشهوری که از خود وی نقل گردیده، جایگاه و مقام او و منبر رفتن برای سیدالشهداء مشخص می‌گردد .

در بخشی از این کتاب میخوانیم:

می خواهم تفاوت اهل زمان ها با آنها را ،ببینید چقدر است:

یکی از طواف کن ها((سعید بن عبدالله))بود که سیزده تیر به صورتش و گلویش رسید.منظورم تفاوت آنهاست با اهل این زمان که می خواهند ورق دین را برگردانند.

سعید افتاد.ببین چقدر عمل خود را ناقبل می دانست!عرض کرد:یا اباعبدالله من وفاداری با جناب تو کردم؟اوفیت؟فرمود:بلی،وفیت.در بهشت پیش روی من خواهی بود.

ای بی مروت های بدبخت!سیزده چوبه ی تیر خورد بر دل و جگر و صورتش،هنوز شک داشت که وفا کرده ام!برای قیامتش شک داشت!تو تیر می زنی بر دل حضرت،و یقین به نجات داری؟بچه ی بی ریش،شبیه عروس قاسم،تیر است بر دل سیدالشهداء علیه السلام؛هرچه باشد،و هرکجا باشد.

(کتاب مواعظ/صفحه ۹۷)

مولف : آیت الله شیخ جعفر شوشتری

ناشر : نیک معارف

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب
کد امنیتی

کتاب مواعظ, مجالس المواعظ و البکاء فی ایام عاشورا

  • 25,000 تومان


کتب مرتبط

کتاب آنچه در کربلا گذشت

کتاب آنچه در کربلا گذشت

نَفَسُ المَهموم فی مصیبة سیدنا الحسین المظلوم، اثر شیخ عباس قمی درباره واقعه کربلا و وقایع پس از آن ..

35,000 تومان

کتاب زیتون ترجمه الخصائص الحسینیه

کتاب زیتون ترجمه الخصائص الحسینیه

کتابی که در روی پیش شماست، ترجمه کتاب ارزشمند خصائص ال..

55,000 تومان

کتاب اشکی روان بر امیر کاروان

کتاب اشکی روان بر امیر کاروان

 اشکی روان بر امیر کاروان ترجمه الخصائص الحسینیه  کتاب مقتل, دمع العین علی خصائص الحسین عل..

45,000 تومان

کتاب امام حسین این گونه بود ترجمه الخصائص الحسینیه

کتاب امام حسین این گونه بود ترجمه الخصائص الحسینیه

خداوند قرض دادن به مومن درمانده را قرض دادن به خداوند ، خوانده است . اگر به زیارت حسین (ع) که پیشوا ..

40,000 تومان

کتاب لهوف سید ابن طاووس

کتاب لهوف سید ابن طاووس

سوگنامه سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام ..

30,000 تومان

کتاب لهوف الملهوف علی قتل الطفوف

کتاب لهوف الملهوف علی قتل الطفوف

کتاب اللهوف علی قتل الطفوف که به لهوف شهرت یافت قطعا یکی از مشهور ترین مقاتلی است که پیش از دوران مع..

16,000 تومان

کتاب لهوف سید ابن طاووس

کتاب لهوف سید ابن طاووس

کتاب لهوف سید بن طاووس (به ضمیمه قیام مختار اثر حاج شیخ عباس قمی رحمه الله) ..

30,000 تومان

کتاب مقتل شوشتری( چاپ آن به پایان رسیده و موجودی ندارد)

کتاب مقتل شوشتری( چاپ آن به پایان رسیده و موجودی ندارد)

روضه های حضرت آیت الله شیخ جعفر شوشتری ( رحمه الله علیه) ..

11,500 تومان

کتاب سخنان حسین بن علی (ع) از مدینه تا کربلا

کتاب سخنان حسین بن علی (ع) از مدینه تا کربلا

آیت‌ الله محمدصادق نجمی در این کتاب در پیِ آن بوده است تا همۀ آنچه أباعبدالله(ع) در مسیر مدینه تا نی..

57,000 تومان

کتاب اولین مقتل سالار شهیدان

کتاب اولین مقتل سالار شهیدان

كتاب حاضر مجموعه‌اي است از متن عربي و ترجمه فارسي كتاب وقعه الطف يا مقتل الحسين عليه السلام تاليف اب..

50,000 تومان

 کتاب مقتل الحسین علامه سید مرتضی عسگری

کتاب مقتل الحسین علامه سید مرتضی عسگری

کتاب مقتل الحسین (عليه السلام) برگرفته از کتاب معالم المدرستین، تاليف علامه سید‌ مرتضی عسکری می‌باشد..

20,000 تومان

کتاب شمیمی از رحمت واسعه

کتاب شمیمی از رحمت واسعه

کتاب «شمیمی از رحمت واسعه» گزیده‌ای است از کتاب «رحمت واسعه» که شامل اشارات و مواعظ مرحوم آیت‌الله ب..

6,000 تومان

کتاب همه نوکرها

کتاب همه نوکرها

روایت کربلا به سبک و سیاق امنیتی قابل استفاده برای همه سنین قابلیت کشف و کنکاش در شخصیت های تاریخی و..

15,000 تومان

 کتاب عاشورا چگونه و چرا ؟

کتاب عاشورا چگونه و چرا ؟

در ماجرای قیام امام حسین (علیه السلام) چند نکته اصلی و اساسی هست که در این بحث به طرح و تحلیل آن ها ..

9,900 تومان

کتاب الی الحبیب...سرمشق هایی برای حبیب شدن

کتاب الی الحبیب...سرمشق هایی برای حبیب شدن

در فقه گفته می شود آب قلیل اگر به کر متصل باشد دیگر حکم آب کر را دارد. اصحاب هم اینگونه بودند: خود ر..

16,000 تومان

کتاب جای خالی

کتاب جای خالی

نام ها گاه، سلسلۀ صفات و شبکۀ فضیلت ه..

11,000 تومان

کتاب تنها علاج با امام حسین به همه جا می توان رسید

کتاب تنها علاج با امام حسین به همه جا می توان رسید

عاشورا را باید به عنوان «تنها راه» بر..

10,000 تومان

کتاب گنبد مستجاب تربیت زیر نگاه امام

کتاب گنبد مستجاب تربیت زیر نگاه امام

برای آشنایی با فهرستی از محورهای قابل بحث در وادی «تربیت عاشورایی»، مراجعه به اثر گنبد مستجاب می توا..

10,000 تومان

کتاب امضای کوچک کتابی برای حضرت علی اصغر علیه السلام، نکته ها، درس ها و آموزه های امروزیش

کتاب امضای کوچک کتابی برای حضرت علی اصغر علیه السلام، نکته ها، درس ها و آموزه های امروزیش

دل پذیرترین و دل چسب ترین مباحث تربیتی و روانشناسی رشد را باید با علی اصغر امام حسین و سر کلاس ایشان..

13,500 تومان

کتاب روضه اصحاب چیست؟

کتاب روضه اصحاب چیست؟

از به هم آمیختن این دو مفهوم چه خلق خواهد شد؟ «روضه» و «اصحاب»؛ «مَرَجَ البَحرَینِ یلتَقیانِ» و چه ت..

10,000 تومان

کتاب خادم ارباب کیست؟

کتاب خادم ارباب کیست؟

نگارنده در ابتدای کتاب با عنوان «پیش نوشتی برای منشور خادمین هیأت» آورده است: به جای نوشتن از اساسنا..

10,000 تومان

کتاب مسلم ولی امر است

کتاب مسلم ولی امر است

اگر کسی محب شود، متعلقات محبوبش را هم..

11,000 تومان

کتاب توضیح الرسائل کربلا

کتاب توضیح الرسائل کربلا

پاسخ‌های زیادی به معمای تاریخی «قلوبهم معک و سیوفهم علیک» داده شده است: دل‌هایی با او و شمشیرهایی بر..

17,000 تومان

کتاب توجیه المسائل کربلا

کتاب توجیه المسائل کربلا

این کتاب دربر دارنده پاسخ های ارزشمندی است به این پاسخ های بسیار کلیدی، مهم و اساسی. با توجه به بیان..

10,000 تومان

کتاب حسین نفس مطمئنه, آنچه در کربلا گذشت, از مدینه تا کربلا

کتاب حسین نفس مطمئنه, آنچه در کربلا گذشت, از مدینه تا کربلا

داود بن فرقد از امام صادق علیه السلام روایت کرده فرمود:اقرأوا سورةالفجر فی فرائضکم و نوافلکم فانها س..

40,000 تومان

کتاب جایگاه تاریخی حادثه ها و هنر اصحاب کربلا در فهم آن

کتاب جایگاه تاریخی حادثه ها و هنر اصحاب کربلا در فهم آن

با توجه به این که در صحنه ی کربلا انوار الهی در آینه ی جمال انسان کامل یعنی حضرت سیدالشهداءu، با تما..

5,000 تومان

کتاب از مدینه تا مدینه, مقتل عاشورا

کتاب از مدینه تا مدینه, مقتل عاشورا

کتاب حاضر که به نقد و بررسی روایات، احادیث و چگونگی واقعه کربلا می‌پردازد مصائب و مشکلات و آنچه بر ح..

14,000 تومان

کتاب آینه در کربلاست, پژوهش و نگارشی نو در بازشناخت نهضت عاشورا

کتاب آینه در کربلاست, پژوهش و نگارشی نو در بازشناخت نهضت عاشورا

کتاب «آینه در کربلاست؛ پژوهش و نگارشی نو در بازشناخت نهضت عاشورا» می کوشد پنجره هایی برای تماشای دیگ..

65,000 تومان

کتاب با کاروان نیزه, ترکیب بند عاشورایی

کتاب با کاروان نیزه, ترکیب بند عاشورایی

کتاب حاضر، ترکیب بند عاشورایی است که در چهارده بند سروده شده است. زبان سنجیده، تعابیر هوشمندانه و فض..

3,900 تومان

کتاب ترجمه وقعه الطف: بازسازی مقتل الحسین (ع) ابومخنف

کتاب ترجمه وقعه الطف: بازسازی مقتل الحسین (ع) ابومخنف

این ترجمه با رعایت دقت و امانت، ساختار علمی کتاب را حفظ کرده و تحقیقات مترجم، امتیازاتی را به کتاب ا..

32,000 تومان

کتاب آه بازخوانی مقتل حسین ابن علی علیهما السلام

کتاب آه بازخوانی مقتل حسین ابن علی علیهما السلام

«کتاب آه» حاصل بازخوانی و ویرایش مقتل «نفس المهموم» است. کتابی که اغلب نقل های صحیح مقاتل و کتب تاری..

63,000 تومان

کتاب فوائد المشاهد و نتائج المقاصد

کتاب فوائد المشاهد و نتائج المقاصد

این کتاب حاصل ۵۹ مجلس از مواعظ مرحوم شیخ است که در سالیان آخر عمر شریفش در کربلا و نجف و کاظمین ایرا..

100,000 تومان

کتاب روضه های استاد فاطمی نیا

کتاب روضه های استاد فاطمی نیا

 کتاب حاضر حاصل جمع آوری آقای محمد رحمتی شهر رضا از روضه های استاد فاطمی نیا می باشدکه به صورت ..

8,500 تومان

برچسب ها: کتاب مواعظ, مجالس المواعظ و البکاء فی ایام عاشورا, شیخ جعفر شوشتری, انتشارات نیک معارف, روضه شوشتری, مقتل شیخ جعفر شوشتری, روضه های شیخ جعفر شوشتری, خرید اینترنتی کتاب مواعظ, مجالس المواعظ و البکاء فی ایام عاشورا, علامه شهیر مرحوم حاج شیخ جعفر شوشتری, انتشارات نیک معارف, شیخ شوشتری و امام حسین, کتاب های ایت الله شوشتری, روضه شوشتری, مقتل شیخ جعفر شوشتری, روضه های شیخ جعفر شوشتری, کتاب های شیخ جعفر شوشتری, خصائص الحسینیه شیخ جعفر شوشتری