صفحه اصلیارتباط با مادرباره ما
  • کتاب کوثر کربلا
كتاب كوثر كربلا شامل مجموعه اي از سخنراني هاي آيت الله جوادي آملي در دهه هاي محرم در شهرستان آمل به همراه مراثي گفته شده است.

اطلاعات کتاب

نام کتاب :

کوثر کربلا

 كتاب كوثر كربلا شامل مجموعه اي از سخنراني هاي آيت الله جوادي آملي در دهه هاي محرم 

نويسنده ، مولف :

آیت الله جوادی آملی

گرداوري ، مترجم :

حجج اسلام علی اسلامی و سعید بندعلی

نشر ، ناشر ، انتشارات :

اسراء

تعداد صفحه / قطع و نوع جلد :

375 صفحه / وزیری شومیز

نوبت چاپ و سال چاپ :

ششم 1396

قيمت پشت جلد کتاب ( تومان ) :

15000

موضوع :

فلسفه واقعه کربلا, عاشورا, امام حسین

شابک :

9789648739725

تگ ها :

خرید اینترنتی کتاب مذهبی کوثر کربلا, مجموعه آثار و تالیفات آیت جوادی آملی


درباره کتاب

کتاب کوثر کربلا

كتاب كوثر كربلا شامل مجموعه اي از سخنراني هاي آيت الله جوادي آملي در دهه هاي محرم در شهرستان آمل به همراه مراثي گفته شده از زبان معظم له است كه از گفتار به نوشتار تبديل شده و در ساختاري جديد و منطقي يعني به صورت مهندسي پژوهشي عرضه مي شود.

مقدمه اين كتاب به قلم مفسر برجسته قرآن آيت الله جوادي آملي (دام ظله العالي) مي باشد اين مقدمه داراي مضامين بلندي بوده كه بر غناي كتاب بسيار مي افزايد و يك تحليل عرفاني از رويكرد نهضت كربلا به دست مي دهد و با بيان ابعاد جهاد اصغر، اوسط و اكبر و نيز هجرت اصغر، اوسط و اكبر به مقام والاي سيد الشهداء (ع) اشاره كرده است اين مقدمه ويژه خواص و نخبگان است، گر چه مردم متوسط هم مي توانند از آن بهره ببرند.

كوثر به عنوان چشمه اي از بهشت، برگرفته از سوره كوثر است و از آنجا كه پيامبر اكرم(ص) فرمودند:حسين از من است و سيدالشهدا(ع) نيز فرمودند:من به روش جدم عمل مي كنم اين كتاب به نام كوثر كربلا مزين شد. چنان كه خود رخداد كربلا كوثر است و وجود پربركت و ماندگار امام حسين (ع) هديه اي از جانب خداوند به رسولش بوده و يكي از مصاديق كوثر است.

كتاب كوثر كربلا مشتمل بر سه جام است؛ مبا حث اين سه جام همگي زيرمجموعه عقل نظري هستند و به تعبيري ديگر، جزء مباحث حكمت نظري و عملي اند كه برخي درباره شناخت، هست و نيست ها و بعضي درباره شناخت بايدها و نبايدهايند و انتخاب كلمه جام به جاي فصل از آن روست كه با نام كتاب هماهنگي بيشتري دارد.

در جام يكم اين كتاب رسالت هاي معرفتي كربلا بيان مي شود كه محورش بيان هست ونيستهاي مهم است؛ در جام دوم رسالت هاي عملي -اجرايي- كربلا ارايه مي شود كه محورش بيان بايدونبايدهاي مهم است و در جام سوم كه بلانوشان كربلا نام دارد؛ مقتل سيد الشهدا (ع) با رويكرد خاص تربيتي ارايه شده كه اين رويكرد علت امتياز آن از ساير مقاتل است. پيش از آغاز مقتل در عنودن “ياد سپاري مهم” نظر استاد درباره نقل هاي مورخان و ارباب مقاتل درباره وقايع قبل وبعدازعاشورا به گونه اي شفاف بازگو شده كه براي سخنوران و مداحان بسيار راهگشاست.

مقدمه کتاب:

اسلام احكامی دارد كه جهت پیمودن راه الهی كارامدند و حكمت هایی دارد كه جهت وصول به مقصد و شهود مقصود سودمندند. آنچه به عنوان ره توشه در اسلام یاد می شود، برای رساندن مسافر به مقصد است و آنچه به عنوان شهود قلبی ذكر می گردد، برای نیل به مقصود و رؤیت آن با قلبِ شاهد است؛ برجسته ترین مقصد، بارگاه قرب الهی و برترین مقصود، معرفتِ شهودی پروردگار است. با روشن شدن امتناع شناخت هویتِ مطلق و ذات نامتناهی خدا، عنصر محوری هر مقامی كه در این باره گفته شد یا می شود و هر مقالتی كه در این زمینه ارائه شد یا می گردد، معلوم خواهد شد و آن، حوزه امكانی معرفت و منطقه جواز ورود است؛ نه قلمرو استحاله و منطقه امتناع.

پس از تحلیل كوتاه در این مطلب، روشن خواهد شد كه جریان نهضت كربلا، نه برای رهیافت به منطقه امتناع است و نه اكتفاء به هجرت صغرا و جهاد اصغر یا بسنده كردن به هجرت وُسطا و جهاد اوسط، بلكه كوشش برای پیروزی در هجرت كبرا و جهاد اكبر است كه در این هدف والا، حضرت حسین بن علی(ع) كاملاً كامیاب شد، به طوری كه نه هجرتی از هجرت آن حضرت بزرگ تر میسور كسی است و نه جهادی از جهاد آن ولی والا بزرگ تر و مقدور احدی است.

برای تبیین منطقه ممنوع و منطقه مجاز از معرفت خدا و برای تفسیر اقسام سه گانه هجرت و انواع سه گانه جهاد، اصولی را به اختصار و متن گونه به عرض خوانندگان نخبه و مطالعه كنندگان فرهیخته این مقدمه كتابی كه درباره نهضت حضرت سیدالشهداء(ع) برای توده مردم تدوین شد می رساند، تا راهگشای خطوط جامع كتاب حاضر بوده و در تحلیل عقلی و نقلی آن اقدامِ هجرت گونه و قیام جهادی كمك كند و اگر در متن كتاب مطلبی برای خواصّ ملحوظ نشد، در این مقدمه، اَوْحَدی از مطالعه كنندگان خواسته خود را بیابند؛ یا زمینه ای باشد كه آنان بیش از گذشته، خویش در این باره بیندیشند، زیرا كوثر كربلا اخص را همانند خواص ملحوظ، چنان كه خواص را نظیر توده مردم، منظور می دارد:

اصل یكم: حقیقتِ مطلق كه با همان اطلاق ذاتی موجود است خداست و اطلاق وی، ذاتی به معنای هویت است نه ماهیت؛ و برتر از آن است كه در تحقّق عینی خود، نیازمند به مُحصِّل مفهومی یا مقید وجودی باشد، زیرا تحصیل هر مفهوم و تحقیق هر قید، به افاضتِ اوست؛ چنین اطلاقی منحصراً از آنِ هویت سرمدی خداست و معنای چنان اطلاق وجودی، نزاهت از هرگونه تركیب است؛ خواه تركیب از مادّه و صورت، جنس و فصل، ماهیت و وجود، جوهر و عرض، موضوع و عارض، حقیقت و اعتبار، نصف و ربع، جزء و كل و سرانجام از وجود و عدم كه به تعبیر حكیم سبزواری شرّ التراكیب است. چنین موجود بسیط قطعاً نامتناهی است، وگرنه در گرو بدترین تركیب، یعنی محدود و حدّ است كه همان تركّب از جنبه وجودی محدود و عدمی حدّ است.

بساطت این حقیقت، مانع هرگونه تجزیه وهمی، عقلی و عینی است و عدم تناهی آن، مانع هرگونه احاطه و شمول، ازاین رو ادراك چنین حقیقتی ـ یعنی خدا ـ برای غیر او محال است، چنان كه حضرت استاد، امام خمینی ـ قدّس الله نفسه الزكیة ـ فرمود: «فاِنّ الحقَّ بمقامه الغیبي غیر معبودٍ، فإنّه غیر مشهودٍ و لا معروفٍ و المعبودُ لابد و أن یكون مشهوداً أو معروفاً».

سرّ استحاله ادراك هویت مطلق خدا این است كه عقل  اندیشور، در مدار مفهوم می گردد و خدا منزّه از مفهوم است و قلبِ شهودْمحور، در مدار محدود می خرامد و خدا مبرّا از حدّ است. آری! مفهومِ هستی نامحدود را می توان اندیشید كه همین مفهوم نامتناهی به حمل اوّلی، نامتناهی است و به حمل شایع، مفهومی است در قبال مفاهیم دیگر و محدود، زیرا غیر از مفهوم های دیگر است و برای بشر محدود، بیش از این، نه مقدور است و نه معقول و نه مورد تكلیف، چنان كه در برخی از نصوص دینی به آن اشاره شد كان أبوعبدالله(ع): «لو كان ذلك كما تقول لكان التوحید عنا مرتفعاً لأنالم نكلف أن نعتقد غیر موهوم و لكنّا نقول كل موهوم بالحواس مدرك فما تجده الحواس و تمثله فهو مخلوق».

غرض آنكه ذات خدا نه مفهوم است، تا عقل آن را بفهمد و نه محدود است، تا قلب آن را ببیند و مطلب ممتنع، نه با فضل به دست می آید و نه با تفضّل، زیرا هم قلمرو فضل محدود است و هم حوزه تفضّل. از این منظر، همان طوركه هجرتِ صغرا و وسطا به آن نمی رسند، هجرت كبرا نیز از نیل به آن محروم است؛ نیز همان گونه كه جهاد اصغر و اوسط را به آن بارگاه راه نیست، جهاد اكبر را نیز به آن مجالی نیست، بنابراین هوا و فضای كوثر كربلا را باید در منطقه دیگر جست وجو كرد.

اصل دوم: انسان كامل معصوم همانند حضرت سیدالشهداء(ع) جامع عالَم و آدم است. اگر برخی از عالمان دینی جامع معقول و منقول و بعضی جامع معقول و مشهود و گروه اندكی نیز جامع معقول و منقول و مشهودند، هیچ عالِم عادی جامع عالم كبیر و صغیر و واجد جهان و انسان نیست؛ تنها انسان كامل معصوم است كه واجد هر دو عالَم و جامعِ هر دو جهان ـ یعنی عالَم و آدم ـ است.

توضیح: ۱٫ جهان دارای آسمان ها و زمین، فرشته ها و ابلیس بوده و هست.

خدا خلیفه خود را ـ یعنی انسان كامل معصوم را ـ آفرید و اسمای حسنای خویش را به او تعلیم كرد.

به فرشتگان و ابلیس دستور داد برای انسان كامل كه خلیفه خداست سجده كنند و در برابر او جلال و تكریم روا دارند و تمرّد نكنند.

ملائكه اطاعت كردند و ابلیس سجده نكرد.

فرشتگان هماره درصدد هماهنگی با خلیفه خدایند و هر كدام به شكلی در مسیر خدمت به او قرار می گیرد.

ابلیس همواره رصد می كند كه برنامه های تبلیغ، تعلیم كتاب و حكمت و تزكیه نفوس انسان كامل به گونه ای صحیح اجرا نشود، هرچند به خود او دسترسی ندارد. (جریان وسوسه ابلیس نسبت به آدم(ع) و خروج از بهشت و هبوط به زمین، مطلب پیچیده ای است كه گوشه ای از آن در تفسیر تسنیم یاد شده است)

سرّ دسترسی نداشتن ابلیس به انسان كامل معصوم(ع) این است كه وی در ساحت اِخلاصِ والای مخلَصین (به فتح) قاصر است و راز دست درازی او به برنامه های دینی وی، مضمون آیه ﴿و ما اَرسَلنا مِن قَبلِكَ مِن رَسولٍ و لا نَبِی اِلاّ اِذا تَمَنّی اَلقَی الشَّیطانُ فی اُمنِیتِهِ فَینسَخُ اللهُ ما یلقِی الشَّیطانُ ثُمَّ یحكِمُ اللهُ آیاتِهِ و اللهُ عَلِیمٌ حَكِیم﴾ است.

سرانجام، جهان بزرگ به هدف سامی خود می رسد و به دست ساقی خویش ساغَر لبریز عدل را می نوشد بلكه آن را می آشامد و عالَم ستمدیده پر از داد می گردد و با حكومت عقل مدار و عدل محور همین انسان كامل معصوم، چشمِ ظلم دیده دنیا به ساهره عدالت و ساحتِ داد و صحنه قسط معاد روشن می شود.

مولف : آیت الله جوادی آملی

ناشر : انتشارات اسراء

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب
کد امنیتی

کتاب کوثر کربلا

  • 15,000 تومان


کتب مرتبط

کتاب امام حسین شهید فرهنگ پیشرو انسانیت

کتاب امام حسین شهید فرهنگ پیشرو انسانیت

به عقيده كارشناسان و صاحب نظران واقعه عاشورا، اين كتاب را می توان در ردیف يكي از بهترين كتبي به شمار..

120,000 تومان

کتاب آنچه در کربلا گذشت

کتاب آنچه در کربلا گذشت

نَفَسُ المَهموم فی مصیبة سیدنا الحسین المظلوم، اثر شیخ عباس قمی درباره واقعه کربلا و وقایع پس از آن ..

35,000 تومان

کتاب اشکی روان بر امیر کاروان

کتاب اشکی روان بر امیر کاروان

 اشکی روان بر امیر کاروان ترجمه الخصائص الحسینیه  کتاب مقتل, دمع العین علی خصائص الحسین عل..

45,000 تومان

کتاب امام حسین این گونه بود ترجمه الخصائص الحسینیه

کتاب امام حسین این گونه بود ترجمه الخصائص الحسینیه

خداوند قرض دادن به مومن درمانده را قرض دادن به خداوند ، خوانده است . اگر به زیارت حسین (ع) که پیشوا ..

40,000 تومان

کتاب صحیفه حسینیه

کتاب صحیفه حسینیه

مجموعه ای از دعاهای وارد شده از حضرت ابی عبدالله الحسین (ع)  ..

40,000 تومان

کتاب مقتل الحسین از مدینه تا مدینه

کتاب مقتل الحسین از مدینه تا مدینه

در کتاب مقتل الحسین از مدینه تا مدینه، آیت الله سید محمد جواد ذهنی تهرانی تاریخ واقعه عاشو..

120,000 تومان

کتاب مقتل شوشتری( چاپ آن به پایان رسیده و موجودی ندارد)

کتاب مقتل شوشتری( چاپ آن به پایان رسیده و موجودی ندارد)

روضه های حضرت آیت الله شیخ جعفر شوشتری ( رحمه الله علیه) ..

11,500 تومان

کتاب دمع السجوم ترجمه نفس المهموم

کتاب دمع السجوم ترجمه نفس المهموم

نَفَسُ المَهْموم فی مُصیبَةِ سیّدنا الحُسَیْن المَظْلوم، کتابی درباره واقعه کربلا و وقایع پس از آن، ..

28,000 تومان

کتاب سخنان حسین بن علی (ع) از مدینه تا کربلا

کتاب سخنان حسین بن علی (ع) از مدینه تا کربلا

آیت‌ الله محمدصادق نجمی در این کتاب در پیِ آن بوده است تا همۀ آنچه أباعبدالله(ع) در مسیر مدینه تا نی..

57,000 تومان

کتاب مقتل مقرم داستان کربلا

کتاب مقتل مقرم داستان کربلا

مقتل مقرم، کتابی مستند و مفید پیرامون حوادث غمبار کربلا می باشد. نویسنده کتاب، علامه سید عبد الرزاق ..

40,000 تومان

کتاب طوفان البکاء در مصائب ائمه اطهار بخصوص سید الشهداء علیهم السلام

کتاب طوفان البکاء در مصائب ائمه اطهار بخصوص سید الشهداء علیهم السلام

طوفان البکاء فی مقاتل الشهدا از مشهور ترین کتب مقاتل مورد استفاده شیعیان در سده ۱۳ و ۱۴ بوده کهبه نا..

78,000 تومان

کتاب اولین مقتل سالار شهیدان

کتاب اولین مقتل سالار شهیدان

كتاب حاضر مجموعه‌اي است از متن عربي و ترجمه فارسي كتاب وقعه الطف يا مقتل الحسين عليه السلام تاليف اب..

50,000 تومان

کتاب واقعه کربلا به ضمیمه قیامهای پس از عاشورا به ویژه انتقام مختار

کتاب واقعه کربلا به ضمیمه قیامهای پس از عاشورا به ویژه انتقام مختار

آنچه که در نگارش این کتاب از نظر ترتیب واقعه ی کربلا مورد توجه بوده است حرکت امام و اهل بیت علیهم ال..

30,000 تومان

کتاب اسرار الشهاده

کتاب اسرار الشهاده

اِكْسیرُ الْعبادات فی اَسْرارِ الشّهادات مشهور به اسرارُ الشّهاده کتابی است در موضوع امام حسین (ع) و..

220,000 تومان

کتاب مقتل الحسین علیه السلام نخستین مقتل مکتوب امام حسین

کتاب مقتل الحسین علیه السلام نخستین مقتل مکتوب امام حسین

مقتل‌الحسین ازجمله نخستین مقاتلی است که با موضوع گزارش واقعۀ عاشورا و شهادت امام‌ حسین، دو نسل بعد ا..

20,000 تومان

کتاب مقتل مفید

کتاب مقتل مفید

سوگنامه سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) به روایت شیخ مفید  ..

23,000 تومان

 کتاب مقتل الحسین علامه سید مرتضی عسگری

کتاب مقتل الحسین علامه سید مرتضی عسگری

کتاب مقتل الحسین (عليه السلام) برگرفته از کتاب معالم المدرستین، تاليف علامه سید‌ مرتضی عسکری می‌باشد..

20,000 تومان

کتاب پیامبر رحمت

کتاب پیامبر رحمت

این کتاب خلاصه ای از مجموعه مباحث گفتاری و نوشتاری حضرت استاد آیت الله عبدالله جوادی آملی است در پیر..

12,000 تومان

کتاب سحاب رحمت

کتاب سحاب رحمت

نویسنده به شیوه مقتل نگاری و با استناد به منابع تاریخی و روایی اهل بیت، به ترسیم حوادث قیام امام حسی..

80,000 تومان

کتاب واقعه کربلا

کتاب واقعه کربلا

نَفَسُ المَهْموم فی مُصیبَةِ سیّدنا الحُسَیْن المَظْلوم، کتابی درباره واقعه کربلا و وقایع پس از آن، ..

45,000 تومان

کتاب ادب قضا در اسلام

کتاب ادب قضا در اسلام

گسترش عدل در گرو توانمندی دستگاه قضا و میزان قدرت آن، وابسته به اقتدار قضات و معیار قدرت حاکمان و دا..

35,000 تومان

کتاب ادب فنای مقربان دوره 10 جلدی

کتاب ادب فنای مقربان دوره 10 جلدی

در معرفی این کتاب آمده است: «مؤلف پس از بیان حکمت زیارت و اهمیت آن، ضمن شرح فرازهای ابتدایی زیارت جا..

449,000 تومان

کتاب حکمت علوی

کتاب حکمت علوی

در اين كتاب كه «حكمت علوي» نام گرفته است، منظر حكيمانه علي(عليه السلام)، با نگاهي به مجموعه آثار حضر..

12,500 تومان

کتاب وحدت جوامع در نهج البلاغه

کتاب وحدت جوامع در نهج البلاغه

موضوع اصلی مباحث این کتاب در مورد وحدت اسلامی و اجتماعی و سیاسی است که مؤلف محترم، این پدیده بزرگ اج..

10,500 تومان

کتاب علی مظهر اسمای حسنای الاهی

کتاب علی مظهر اسمای حسنای الاهی

شاخص ترین جایگاه که محال معرفت الهی در معدن علم و مخزن سر ربوبی است، همانا وجود گرامی اهل بیت مشخصا ..

10,500 تومان

کتاب تجلی ولایت در آیه تطهیر

کتاب تجلی ولایت در آیه تطهیر

کتاب حاضر گزیده ای است از «شرح زیارت جامعه کبیره»ای که توسط آیت الله جوادی آملی در دست تحقیق و طبع ا..

12,500 تومان

کتاب عصاره خلقت: درباره ی امام زمان (ع)

کتاب عصاره خلقت: درباره ی امام زمان (ع)

مجموعه حاضر شامل مباحثی درباره امام زمان(ع) است که از آثار((آیت الله جوادی آملی)) استخراج شده است .ب..

8,400 تومان

کتاب ادب فنای مقربان جلد 1

کتاب ادب فنای مقربان جلد 1

خالص ترین درودها و پاکیزه ترین سلام ه..

48,500 تومان

کتاب ادب فنای مقربان جلد 2

کتاب ادب فنای مقربان جلد 2

خالص ترین درودها و پاکیزه ترین سلامها بر جسم و جان پاکباختگان و عاشقانی که راه وصول و طریق صعود را ه..

45,000 تومان

کتاب ادب فنای مقربان جلد 3

کتاب ادب فنای مقربان جلد 3

خالص ترین درودها و پاکیزه ترین سلامها بر جسم و جان پاکباختگان و عاشقانی که راه وصول و طریق صعود را ه..

32,000 تومان

کتاب ادب فنای مقربان جلد 4

کتاب ادب فنای مقربان جلد 4

در این جلد مباحثی چون تحلیل عقلی قدرت الهی، هدایت عز..

38,000 تومان

کتاب ادب فنای مقربان جلد 5

کتاب ادب فنای مقربان جلد 5

زيارت جامعه کبيره از برترين زياراتي است که زمينه معرفت برتر و عرفان کامل تر را فراهم مي کند و نيز اد..

54,000 تومان

کتاب ادب فنای مقربان جلد 7

کتاب ادب فنای مقربان جلد 7

در معرفی این کتاب آمده است: «مؤلف با استناد به آیات و روایات و نیز اقوال عارفان و سالکان، مفاهیم مرت..

31,500 تومان

کتاب ادب فنای مقربان جلد 8

کتاب ادب فنای مقربان جلد 8

زيارت جامعه کبيره از برترين زياراتي است که زمينه معرفت برتر و عرفان کامل تر را فراهم مي کند و نيز اد..

43,000 تومان

کتاب ادب فنای مقربان جلد 9

کتاب ادب فنای مقربان جلد 9

این کتاب جلد نهم از مجموعه گران قدر ادب فنای مقربان می باشد. کتاب ادب فنای مقربان اثر آیت الله جوادی..

52,500 تومان

کتاب ادب فنای مقربان جلد 10

کتاب ادب فنای مقربان جلد 10

این کتاب جلد دهم از مجموعه گران قدر ادب فنای مقربان می باشد. کتاب ادب فنای مقربان اثر آیت الله جوادی..

44,000 تومان

کتاب وحی و نبوت

کتاب وحی و نبوت

یکی از عمده‌ترین ارکان دین و مؤثرترین اصول مستحکم اعتقادی اسلام، جریان نبوت و هدایت مستمر رسالت است...

20,000 تومان

کتاب ولایت فقیه (ولایت فقاهت و عدالت)

کتاب ولایت فقیه (ولایت فقاهت و عدالت)

کتاب ولایت فقیه توسط ایت الله جوادی آ..

66,000 تومان

کتاب روضه: گزیده مستند روضه الشهدای ملاحسین واعظ کاشفی

کتاب روضه: گزیده مستند روضه الشهدای ملاحسین واعظ کاشفی

یکی از مهمترین مقاتل عاشورا، کتاب «روضه الشهدا» نوشته ملاحسین واعظ کاشفی است که به گمان برخی نخستین ..

38,000 تومان

برچسب ها: کتاب کوثر کربلا, آیت الله جوادی آملی, انتشارات اسراء, فلسفه واقعه کربلا, عاشورا, امام حسین, خرید اینترنتی کتاب مذهبی کوثر کربلا, مجموعه آثار و تالیفات آیت جوادی آملی