صفحه اصلیارتباط با مادرباره ما

کتاب کیمیای نظر : شرح زیارت امین الله


خرید کتاب کیمیای نظر : شرح زیارت امین الله. جعفر صالحان. انتشارات: تراث.

به روز شده 1403/04/6

امروز 23 تیر 1403

موجودی: در انبار

 • خرید کتاب کیمیای نظر : شرح زیارت امین الله. جعفر صالحان. انتشارات:  تراث.

*

کتاب کیمیای نظر : شرح زیارت امین الله

 • شرح زیارت مطلقه امیرالمومنین علیه السلام معروف به زیارت امین الله


 • ناشر: تراث


  سال چاپ: 1403


  تعداد صفحات: 456


  نوع جلد: جلد سخت


  سایز و مدل: وزیری سلفون


  پشتیبان فروش : 09196835373

  • 390,000 تومان

  • لینک خرید : https://www.mazhabbook.ir/خرید-کتاب-کیمیای-نظر-شرح-زیارت-امین-الله-جعفر-صالحان-تراث  مشخصات کتاب کیمیای نظر : شرح زیارت امین الله

  نام :

  کتاب کیمیای نظر : شرح زیارت امین الله

  شرح زیارت مطلقه امیرالمومنین علیه السلام معروف به زیارت امین الله

  مولف ، نویسنده :

  حجت الاسلام جعفر صالحان

  انتشارات، نشر :

  تراث

  تعداد صفحات / سایز و مدل :

  456 / وزیری سلفون

  قیمت پشت جلد :

  390,000 تومان


  تگ ها : خرید کتاب کیمیای نظر : شرح زیارت امین الله. جعفر صالحان. انتشارات: تراث. کتاب کیمیای نظر : شرح زیارت امین الله جعفر صالحان. کتاب کیمیای نظر : شرح زیارت امین الله تراث. حجت الاسلام جعفر صالحان.


  بدون شک بخش زیادی از معارف ناب توحیدی و کلمات بلند عرفانی را در لابلای زیارت‌نامه‌های مأثور می‌توان دنبال نمود؛ چرا که ائمه طاهرین - علیهم افضل صلوات المصلین - به دلیل فقدان شرایط مطلوب، بسیاری از این جرعه‌های زلال را در ظرف نورانی زیارات، ماندگار نموده و تا ابد تشنگان توحید و جویندگان قرب حضرت جانان را بهره‌مند ساخته‌اند. اما افسوس که این گنجینه‌های ارزشمند و این تراث گران‌بهای شیعه برای آحاد مردم و حتی بسیاری از خواص، همچنان ناشناخته باقی مانده است و در واقع، ایشان خود را از این چشمه‌های جوشان فیض محروم ساخته‌اند.

  دست‌یافتن به مرواریدهای این دریای ژرف و زدودن غبار از این گنجینه‌های شگرف، مستلزم آن است که غواصان این اقیانوس‌های بی‌کران و آشنایان به معارف آسمان، به شرح واژه واژه این معارف اسرارآمیز و بسط نکات پیچیده این کلمات حیرت‌انگیز پرداخته و از این طریق، زیارات را از ارتباطی صرف میان زائر و مزور خارج نموده و اسرار توحیدی نهفته در آن را در قالب گفتار و نوشتار، به تشنگان و جویندگان حق و حقیقت تقدیم نمایند.

  بر همین اساس، اثر نفیس پیش‌رو با عنوان با مسمای «کیمیای نظر» به شرح زیارت بلند «امین‌الله» به عنوان یکی از غنی‌ترین زیارات مأثوره، که مضامین بلند آن همواره مورد توجه بزرگان بوده است، پرداخته و با نگاهی توحیدی به فرازهای نورانی این زیارت، مجموعه راه‌گشایی را برای دلدادگان حضرت حق جل جلاله و عاشقان حضرت مولی امیرالمؤمنین - علیه افضل صلوات المصلین - فراهم نموده است.

  مؤلف محترم که پیش از این توفیق انتشار آثار ارزشمندشان مانند کیمیای وصل (شرح زیارت عاشورا)، ساغر عشق (شرح مناجات محبین)، شاهد قدسی (شرح دعای کمیل) و ... را داشته‌ایم، در این اثر فاخر نیز با قلمی روان و دلنشین و بیانی استوار و ثمین، ضمن رازگشایی از دقایق و پیچیدگی‌های این گنجینه اسرار، درک عمیق‌تری از معارف این زیارت‌نامه ماندگار را در اختیار خواننده قرار داده است.

  اینجانب ضمن سپاس فراوان از ایشان که در کمال تواضع، افتخار طبع این اثر ارزشمند را هم‌چون آثار پیشین، به این حقیر عنایت فرمودند، خداوند منان را بابت الطاف بی‌پایانش شاکرم و از درگاه ربوبیش خیر و برکت بی‌پایان را برای این مجموعه نفیس و مؤلف گرامی آن و نیز برای تمام خوانندگان و عاشقان مولی امیرالمؤمنین - علیه افضل صلوات المصلین - طلب می‌کنم. باشد که در دنیا و آخرت ریزه‌خوار سفره کرم و مشمول کیمیای نظر آن امام همام باشیم.

  مقدمه مؤلف: 

  بسم الله الرحمن الرحیم

  در دوران کودکی از زبان پدر بزرگوارم شنیده بودم که یکی از زیارات مهم، زیارت «امینُ الله» است و بعدها که بزرگتر شدم و بعضاً توفیق تشرف به حرم مطهر حضرت امام رئوف، علی بن موسی الرضا۸ را پیدا می‌کردم، هر بار که برای خداحافظی از پدرم، خدمتشان مي‌رسیدم، مي‌فرمودند: «زیارت امینُ الله را فراموش نکن»، اما همه‌ي این زیارتها به صِرف خواندن زیارت می‌گذشت و توجهی به حقائق و آثار معنوی این زیارت نداشتم، تا اینکه در اولین سفری که در روز عید قربان توفیق پیدا کردم که به عتبات عالیات تشرف پیدا کنم، قبل از سفر، در گزارش مستمر خود به محضر استاد عزیزتر از جانم، فقیه عارف، مرحوم آیةالله شیخ علی آقا پهلوانی۱، این سفر را به اطلاعشان رساندم و سه درخواست نمودم تا راهنماییم فرمایند که دومین درخواست حقیر از آن عارف گمنام واصل این بود که: در این مَشاهد، از خدا چه بخواهم؟! چیزی که بعداً حسرت نخورم که بالاتر از آن هم بوده و درخواست نکرده‌ام!

  ایشان در پاسخ اینگونه مرقوم فرمودند: «بهترین حوائج را در زیارت امین الله می‌توان به دست آورد. لذا در تمام اماکن شریفه، آن را که مختصر نیز می‌باشد، بخوانید» و در یکی از روزهایی که خدمت ایشان رسیدم، به این حقیر محض فرمودند: «این سیزده حاجتی که در ابتدای زیارت امینُ الله آمده یادداشت کن و در هر زمان و مکانی که در مظان استجابت دعا هستی، اینها را از خداوند درخواست کن که هیچکدامش دنیایی نیست و همه‌اش معنوی می‌باشد؛ و اگر یکی از آنها مستجاب شود، امور معنوی سالك حل می‌گردد و همه چیز او اصلاح می‌شود. اگر یكی از آنها مستجاب شود، به همه چیز رسیده‌اي».

  این توصیه سبب شد که روز به روز اُنس و توجّهم به این زیارت کوتاهِ لبریز از معارف بیشتر شود، تا اینکه در یکی از روزهایی که در محضر استاد عزیزتر از جانم، فقیه عارف، مرحوم آیةالله آقا سید عبدالله جعفری تهرانی۱ بودم، ایشان در رابطه با «اِخبات» مطالبی را بیان کرده و سپس توجه دادند به این فراز از زیارت امین الله که: «اللَّهُمَّ إِنَّ قُلُوبَ الْمُخْبِتِينَ إِلَيْكَ وَالِهَة» و مطالبی را از استادشان، مرحوم علامه‌ی طباطبایی۱ در رابطه با معنای «اخبات» نقل فرمودند که برایم بسیار شیرین بود و همه‌ي این موارد سبب شد که به فکر شرح فرازهای این زیارت راهگشا بیفتم تا اوّلاً خودم بهره‌ي بیشتری از این زیارت ببرم و ثانیاً دیگران نیز از معارف موّاجِ در این زیارت بهره‌مند گردند و ثالثاً با انجام این عمل، عرض ارادتی به ساحت مقدس حضرت امیرالمؤمنین، علی بن ابیطالب۸ داشته باشم و رابعاً به برکت این زیارت و انس با آن،‌و انفاس قدسیه‌اي که در جلسات شرح این زیارت حضور پیدا می‌کنند و یا مورد مطالعه قرار مي‌دهند، مورد نظر کیمیا اثر آن حضرت قرار گیرم؛ اما این فکر، دغدغه‌ام شده بود و در انتظار فرصتی مي‌گشتم که آن را عملی سازم، تا اینکه لطف لایُدرَک و لایُوصف حضرات معصومین: شامل حالم گردید و به عتبات عالیات مشرف شدم و در همه‌ي زیاراتِ مشاهد مشرفه، از «زیارت امین الله» بهره‌مند بودم و به توصیه‌ي استاد خود عمل می‌کردم و حاجات معنوی در این زیارت را درخواست مي‌نمودم تا اینکه به نجف اشرف تشرف پیدا نمودم و با همه‌ي وجودم این کلام مادربزرگم را که در کودکی از وی شنیده بودم که «ایوان نجف عجب صفایی دارد» را لمس مي‌کردم.

  در نیمه‌ی شب دوشنبه، یازدهم اسفند هزار و سیصد و نود و سه هجری شمسی به زیارت حضرت مولی الموحّدین، امیرالمؤمنین، علی بن ابیطالب۷ مشرف شدم و در حرم آن حضرت متوسل شدم و به آن حضرت عرض کردم که اگر نظر مبارکتان این

   است که زیارت مملوِّ از معارف امینُ اللهِ شما را شرح کرده و منتشر نمایم و شما هم این حقیر محض را در شرح آن کمک می‌کنید، با استخاره‌ا‌ي که به قرآن می‌کنم راهنمایی‌ام نمایید، لذا بلافاصله قرآن را در دست گرفتم و استخاره‌ای نمودم که این آیه‌ي مبارکه آمد:  ﴿إِنَّا فَتَحْنا لَكَ فَتْحاً مُبِينا﴾ و برداشتم این بود که قفل‌های ناگشوده‌ای در این شرح برایم باز خواهد شد، لذا تصمیم گرفتم پس از انتشار شرح زیارت عاشورای حضرت اباعبدالله الحسین۷ به نام «کیمیای وصل» و شرح مناجات محبّین به نام «ساغر عشق» و شرح دعای شریف کمیل به نام «شاهد قدسی» به شرح زیارت شریف «امینُ الله» كه در كتاب مفاتیح الجنان آمده بپردازم و به نام «کیمیای نظر» منتشر نمایم و از اینکه این تصمیم با عنایات خاصه‌ی حضرت حق و اولیای عظیم الشأن الهی: خصوصاً حضرت امیرالمؤمنین، علی۷ به ثمر نشست، خدای سبحان را شاکرم و از آن حضرت کمال تشکر را دارم و امیدوارم مورد قبول و پذیرش خدای سبحان و اولیای الهی: قرار گیرد و برای این صفر محض و بندگان مؤمن راهگشا باشد و باب معارف را به رویمان بگشایند.

  ای خدای علی! به حق علی۷ عمرمان را وقف خدمت به علی۷ قرار ده که اگر لحظه‌ای از آن، صرف خدمت به علی و راه علی و هدف علی۷ نگردد، جز خسران دنیوی و اخروی و مادی و معنوی چیزی نصیبمان نخواهد شد و از شرمساران نزد اولیایت: در دنیا و برزخ و قیامت بوده و در آتش حسرت خواهیم سوخت.

  نظر بدهید

  توجه: HTML ترجمه نمی شود!
      بد           خوب
  کد امنیتی

  کتب مرتبط


  کتاب زندگی خود باورانه گفتگوهایی برای تقویت خودباوری در نوجوانان و جوانان

  کتاب زندگی خود باورانه گفتگوهایی برای تقویت خودباوری در نوجوانان و جوانان

  ابراهیم که از شیعیان و علمای کوفه بود به همراه دوستانش به مدینه سفر کردند تا ضمن زیارت قبر پیامبر گر

  120,000 تومان

  کتاب شاهد قدسی

  کتاب شاهد قدسی

  اَلْحمْدُ و الثَّناءُ لِله الّذي هَدانا سُبُلَ السَّلام وَنَهانا عَنِ اتّباعِ خُطُواتِ الشّيطان والص

  به روز شده 1403/04/6

  305,000 تومان 335,000 تومان

  کتاب نديم شاه نينوا

  کتاب نديم شاه نينوا

  اَلْحمْدُ و الثَّناءُ لِله الّذي هَدانا سُبُلَ السَّلام وَنَهانا عَنِ اتّباعِ خُطُواتِ الشّيطان والص

  به روز شده 1403/04/6

  200,000 تومان

  کتاب تربیت ماندگار: آنچه باید والدین، مربیان، معلمان و مسئولین بدانند

  کتاب تربیت ماندگار: آنچه باید والدین، مربیان، معلمان و مسئولین بدانند

  برای آشنایی با مسائل صحیح تربیتی، کمبود کتابی که ضمن متقن بودن محتوای آن حاوی نکات کاربردی باشد احسا

  به روز شده 1403/03/23

  125,000 تومان

  کتاب نسیم گره‌‌ گشا دستور العمل‌ ها و نصایح سلوکی خواجه شمس‌ الدین‌ محمد حافظ‌ شیرازی

  کتاب نسیم گره‌‌ گشا دستور العمل‌ ها و نصایح سلوکی خواجه شمس‌ الدین‌ محمد حافظ‌ شیرازی

  در این کتاب اقتباس از برداشت های عارف واصل ، حکیم متاله ، مفسر بی بدیل ، مرحوم آیت الله علامه سید مح

  به روز شده 1403/04/6

  168,000 تومان

  کتاب جام صهبا

  کتاب جام صهبا

  کتاب جام صهبا رساله سير و سلوك علامه سيدمحمدحسين طباطباييفهرست مطالب: سخن آغازین ۱۹عرفان نظری و

  به روز شده 1403/04/6

  96,000 تومان

  کتاب بالاترین نذر طریقه ختم حدیث شریف کساء

  کتاب بالاترین نذر طریقه ختم حدیث شریف کساء

  کتاب حاضر، که در اصل طریقه ویژه ای را برای ختم «حدیث شریف کساء» را مطرح می کند، مجموعه ای است بسیار

  به روز شده 1403/04/6

  75,000 تومان

  کتاب مقتل مطهر روضه های شهید مطهری رحمه الله

  کتاب مقتل مطهر روضه های شهید مطهری رحمه الله

  مجموعه پیش رو گردآوری و تدوین روضه ها

  به روز شده 1403/03/20

  54,000 تومان

  کتاب شط شراب

  کتاب شط شراب

  جمع آوری و انتشار دستور العملهای اخلاقی، عرفانی، سلوکی و تربیتی علما و عرفای والامقام یکی از شاخه ها

  250,000 تومان

  کتاب باده گلگون

  کتاب باده گلگون

  رهبر معظم انقلاب می فرمایند: «من از حضرت امام رضوان الله تعالی علیه پرسیدم که شما مرحوم میرزا جواد آ

  به روز شده 1403/03/31

  98,000 تومان

  کتاب سروناز هفتصد و پنچاه کلمه در اخلاق و سیر و سلوک الی الله از عارفه مجتهده، حکیمه متالهه حاجیه خانم امین(بانوی ایرانی)

  کتاب سروناز هفتصد و پنچاه کلمه در اخلاق و سیر و سلوک الی الله از عارفه مجتهده، حکیمه متالهه حاجیه خانم امین(بانوی ایرانی)

  در این کتاب برای نخستین بار تمام کلمات اخلاقی و عرفانی بانوی مجتهده اصفهانی مشهور به بانو امبن جمع آ

  135,000 تومان

  کتاب ساغر عشق

  کتاب ساغر عشق

  کتاب با مسمای «ساغر عشق» که به شرح مع

  56,000 تومان

  کتاب کیمیای وصل سیری در معارف زیارت عاشورا

  کتاب کیمیای وصل سیری در معارف زیارت عاشورا

  نشر تراث برای نخستین بار نسخه صحیح زیارت عاشورای مرحوم آیت‌الله سید علی آقا قاضی و طریقه ختم آن را ب

  به روز شده 1403/04/6

  600,000 تومان

  کتاب ساحل بقا: شرح و تفسیر حدیث شریف عنوان بصری

  کتاب ساحل بقا: شرح و تفسیر حدیث شریف عنوان بصری

  بر اهل معرفت پوشیده نیست که نه تنها انسان، بلکه تمام موجودات در عالم آفرینش به صورت تکوینی به سوی خد

  145,000 تومان

  کتاب رساله نور وحدت

  کتاب رساله نور وحدت

  کتاب به ضمیمه تعلیقات آیت الله علامه سید محمد حسین طباطبایی، آیت الله شیخ علی پهلوانی و آیت الله سید

  به روز شده 1403/04/6

  49,000 تومان

  کتاب عید وصال

  کتاب عید وصال

  آن چیزی که امروزه باید نسبت به بندگان حضرت حق جل جلاله، خصوصاً جوانانی که عطش سیر و سلوک الی الله و

  به روز شده 1403/03/20

  195,000 تومان

  کتاب سلوک با فرزند: نه حرف من, نه حرف تو, حرف خدا

  کتاب سلوک با فرزند: نه حرف من, نه حرف تو, حرف خدا

  این کتاب در ابتدا با بیان نکات مبنایی و نگرشی در حوزه تربیت فرزند آغاز می شود: «پدر و مادر باید بدان

  110,000 تومان

  کتاب سلوک با همسر: نه حرف من، نه حرف تو، حرف خدا

  کتاب سلوک با همسر: نه حرف من، نه حرف تو، حرف خدا

  «سلوک با همسر» عنوان کتابی است که با تلاش و کوششی طاقت فرسا در طی سالیان متمادی، توشه‌ای مناسب برای

  به روز شده 1403/03/24

  230,000 تومان

  کتاب 110 یکصد و ده فضیلت از امیرالمومنین( ع)

  کتاب 110 یکصد و ده فضیلت از امیرالمومنین( ع)

  کتاب ۱۱۰ با محوریت فضایل امیرالمومنین حضرت علی علیه السلام توسط انتشارات کتابستان منتشر شد.نهضت کتاب

  به روز شده 1403/04/13

  80,000 تومان 100,000 تومان

  کتاب سیره نامه امیر المومنین(ع) جلد سوم نبرد جمل

  کتاب سیره نامه امیر المومنین(ع) جلد سوم نبرد جمل

  سیره نامه امیر المومنین(ع)؛ نبرد جمل جلد سوم و از مجموعه این کتاب است. کتاب “سیره‌نامۀ امیرالمؤمنین

  به روز شده 1403/02/30

  375,000 تومان

  خرید کتاب کیمیای نظر : شرح زیارت امین الله. جعفر صالحان. انتشارات: تراث. کتاب کیمیای نظر : شرح زیارت امین الله جعفر صالحان. کتاب کیمیای نظر : شرح زیارت امین الله تراث. حجت الاسلام جعفر صالحان.